O tom, že chemie je úžasným, zajímavým a strhujícím oborem, se koncem března znovu přesvědčili téměř všichni jeho studenti.

Ve dvou dnech prožili gymnazisté třináct hodin plných zajímavých chemických pokusů. Ty jim předvedli lektoři z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Je třeba předeslat, že Dny moderní chemie byly pro studenty i samotné Gymnázium Zikmunda Wintra v Rakovníku zdarma a že je již na podzim předjednal a nyní zorganizoval profesor Kamil Březina. Veškeré náklady nesla VŠCHT Praha, s níž rakovnické gymnázium již řadu let úspěšně spolupracuje.
Kamil Březina upozornil: „Primárním cílem tohoto projektu je pomoci vytvořit pozitivní obraz chemie jako důležité oblasti lidské činnosti i u studentů, kteří ji dále studovat nechtějí. I ten, kdo půjde studovat zcela odlišné disciplíny, by měl střední školu opouštět s vědomím, že svět, ve kterém žijeme, je pochopitelný."

Po zahájení ředitelkou školy Zdeňkou Voráčkovou se mohlo začít.

Studenti měli možnost zhlédnout celou řadu efektních, a v běžné školní praxi obtížně proveditelných pokusů. „Například ukázku světla jako elektromagnetického vlnění různých vlnových délek z netradičního pohledu, t.j. v podobě periodicky se opakujících změn barev, takzvaný chemický semafor, nebo experimenty s kapalným dusíkem."

Tématem druhého dne byla chemie a energie. „Studenti viděli pokusy, jako elektřina získaná z ovoce, které představovalo jednoduchý galvanický článek, nebo autíčka se solárními panely na střeše, která se okamžitě rozjela v přítomnosti intenzivního zdroje světla – halogenového reflektoru," vysvětlil Kamil Březina.

Demonstrován byl i Peltiérův článek – zařízení převádějící část energie toku tepla na elektrickou energii, která je vizualizována přeměnou na energii mechanickou, jež roztočí vrtuli elektromotorku. Jako tepelné rezervoáry byly použity voda a kapalný dusík. Zajímavá byla rovněž „ochutnávka" paliv, kdy studenti zrakem a čichem zkoumali vzorky ropy, produktů z ní vyrobených a biopaliv. Velmi upoutalo zapálení volného černého střelného prachu na podložce a jeho okamžité prudké vznícení a vyhoření (tzv. deflagrace) bez výbuchu. Pak ovšem lektorka vytáhla bambitku, tedy perkusní pistoli, naládovala do ní cca 4 ml černého prachu a vložila ucpávku. Přistoupila k otevřenému oknu, vystrčila pistoli ven a zmáčkla spoušť. Náměstím se ozval silný ohlušující výstřel, samozřejmě bez kulky.To se během dopoledne opakovalo celkem šestkrát. K iniciaci reakce střelného prachu došlo mechanicky a v uzavřeném prostoru nenastala deflagrace, nýbrž detonace.

Závěrečným pokusem byla i druhý den příprava oblíbené zmrzliny.

„Hodiny moderní chemie po oba dny nebyly přednáškami v pravém slova smyslu, ale interaktivním a kontaktním programem. Studenti byli podněcováni k diskuzi a některých experimentů se i přímo účastnili," zdůraznil Kamil Březina. Dny moderní chemie velmi pozitivně zhodnotily ředitelka školy Zdeňka Voráčková i její zástupkyně Jiřina Košuličová, které se prezentace také zúčastnily.

„Domnívám se, že taková akce má smysl a toto představení chemie jako oboru studentům hodně dá a napomůže pochopit souvislosti a význam chemie v dnešní a zejména budoucí době," konstatoval Kamil Březina a doplnil, že vyjednal s VŠCHT další akci s jistou mírou exkluzivity, a již koncem dubna se tedy studenti rakovnického gymnázia, jako první v republice vůbec, mohou těšit na třetí pokračování Hodin moderní chemie se zbrusu novým scénářem, tentokrát na téma chemie a barvy.⋌