VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemníci požadovali slevu na byty. Neuspěli

Rakovník - Nájemníci domu v ulici Otýlie Beníškové v Rakovníku nesouhlasí s cenou, kterou jim město Rakovník nabídlo k odkoupení bytových jednotek. Zatímco nájemníci apelovali na město coby vlastníka, že by mělo zohlednit stav budovy a nevyhnutelné investice, město oponovalo nemožností poskytnutí jakékoliv slevy. Zastupitelé by mohli totiž čelit trestnímu stíhání. Zastupitelé nakonec schválili pokračovat v procesu prodeje bytů. Protinávrh opozičního zastupitele Jana Šváchy na ukončení procesu prodeje bytů neprošel.

28.12.2016
SDÍLEJ:

Rakovnická radniceFoto: Deník/Miroslav Elsnic

Současní nájemníci v bytových jednotkách v ulici Otýlie Beníškové mají o byty sice zájem, nesouhlasí ovšem s nabídnutou cenou ze strany města. Zatímco ještě v polovině loňského roku se mluvilo o ceně 700 až 800 tisíc korun, nyní je cena podstatně vyšší. Nájemníci, pokud chtějí získat byt do svého vlastnictví, zaplatí za metr čtvereční částku zhruba 22,5 tisíce korun. Ceny bytů jsou tak stanoveny od 1,05 až 1,17 milionu korun. To je podle Pavla Holečka, který mluvil za nájemníky, příliš.

„Žádáme město, aby přehodnotilo ceny kvůli stavu budovy. Bude nutné v dohledné době vyměnit okna kvůli plísním v bytech, je rozpraskaná dlažba na balkónech, dále se bude muset opravit střecha a také bude nutné objekt zateplit. Jsou to dost vysoké investice. Kromě toho jsou zde časté problémy s výtahem," popsal situaci Pavel Holeček.

Jenže. S požadavky nakonec u zastupitelů nepochodil. Cenu bytů má totiž město určené znaleckými posudky a jakákoliv sleva není možná kvůli novele zákona o obcích.

„Původní cena odpovídá zhruba ceně, která je takzvaně vyhlášková. Jenomže k prvnímu červenci letošního roku vyšla novelizace zákona o obcích, která nám ukládá prodávat za cenu, která je v čase a místě obvyklá, což je cena zcela odlišná od té vyhláškové. V tom je ten rozdíl," vysvětlil starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD).

Pokud by zastupitelé schválili prodej bytů za nižší cenu než tu v čase a místě obvyklou, byly by smlouvy, v případě napadnutí rozhodnutí zastupitelů, prohlášené za neplatné.

„Jedna stránka věci je neplatnost smluv, druhá pak trestně právní odpovědnost zastupitele," vysvětloval starosta a jedním dechem pokračoval: „Každý zastupitel, který by hlasoval pro nižší cenu, by riskoval, že bude trestně stíhán pro porušování povinnosti při správě cizího majetku."

„Ještě doplním, že stíhání by se týkalo i těch zastupitelů, kteří by se při hlasování zdrželi," nechal se slyšet Ivo Žďánský, vedoucí Odboru správy majetku Městského úřadu Rakovník.

Nájemníci mají ještě několik měsíců k vyjádření se k nabídce.

NEPRODAT

Během jednání navrhl opoziční zastupitel Jan Švácha (Společně pro Rakovník) revokaci usnesení zastupitelů. Po jeho přijetí by město ukončilo prodej bytů a nadále by bylo vlastníkem. Tento návrh ovšem neměl dostatečnou podporu. Pro jeho přijetí hlasoval pouze jeho navrhovatel, tedy Jan Švácha, dalších pět zastupitelů se zdrželo a třináct jich bylo proti.

Autor: Miroslav Elsnic

28.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Tříkrálová sbírka Rakovník

Rakovník – Letošní Tříkrálová sbírka v Rakovníku byla rekordní, překonala předchozí roky. Tradice Tříkrálových sbírek se stává rok od roku úspěšnější. Koledníci vybírali a žehnali v rakovnických ulicích po dobu 14 dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>