Například pro největší sídlo regionu, město Rakovník, je podle tabulek cílová hodnota podle velikosti a kategorie bytu cena za metr čtvereční až 53,20 koruny, která by však, podle nařízení ministerstva, měla být dosažena nejdříve 1. ledna 2010. Pro výpočet aktuálního, tedy dnešního, nájmu slouží tzv. střední hodnota kupních cen nemovitostí podle statistiky Ministerstva financí. Z ní je odvozena základní cena za m² a odpovídající maximální možné zvýšení v procentech. Podle příslušného vzorce se pak spočítá, kolik bude cena m² v novém období, tedy roce 2008.
Také město Rakovník přistoupilo od nového roku ke zvýšení základního nájemného, tedy ke zvýšení ceny za metr čtvereční bytové plochy. I po navýšení se zatím drží ceny lehce nad polovinou planované částky pro rok 2010, loni to bylo 21,41 koruny a od 1. ledna je to 28,99 koruny za metr čtvereční. Trochu matematiky, za byt o velikosti 50 metrů zaplatí nájemník 1450 korun. K tomu zálohy na energie a další služby. Vraťme se na okamžik k polemice v úvodu článku. Platí–li nájemce v obecním bytě o 50 m² holý nájem 1450 korun, pak majitel stejně velikého bytu v osobním vlastnictví platí do tzv. fondu oprav nejčastěji 20 korun za metr čtvereční, tedy zaplatí rovnou tisícovku. K tomu ale ještě podíl za společné služby domu a samozřejmě svoje energie a služby.
„Nájmy v obecních bytech skutečně vzrostly. Snažili jsme se držet zásady zvýšit cenu hlavně tam, kde doposud byl nájem nízký, tam, kde byl vyšší, jsme ani cenu nezvedali. Cena stoupla v souladu s příslušnými nařízeními ministerstva,“ odpověděl na naši otázku rakovnický starosta Zdeněk Nejdl.
Převedeno do čísel, v 64 obecních bytech došlo ke zvýšení, podle kategorie bytu, v rozmezí 8,5 až 45,5 procenta.
Město přiděluje své byty na základě kritérií pro přidělování bytů po schválení zastupitelstvem. Část z nich se přiděluje nabídkovým řízením, tedy nejvyšší nabídce zájemců o bydlení v obecním. Dá se říci, že ceny jsou od 3500 korun pro malé byty 1+1 do přibližně 8200 korun měsíčně za větší byty.
Mimo největší město okresu jsou nájmy o poznání nižší, a to i přes své zvýšení.
Nové Strašecí spravuje zhruba sto padesát bytů. Kromě 36 bytů v domě s pečovatelskou službou a devíti holobytů, jsou to byty I. až IV. kategorie. Také zde se cena zvedala.
Od prvního ledna stojí metr čtvereční v novostrašeckém obecním bytě I. kategorie 25,01 koruny, tedy zvýšení z původních 19,33 koruny o přibližně 29%, u bytů II. kategorie se z původní částky 15,63 koruny cena zvedla na 21,66 koruny. Pro zajímavost, u čtyřky je to zvýšení z 10,01 na 16,10 koruny za m², tedy nárůst o 60%.
Také v Jesenici se od počátku roku zvyšovalo holé nájemné v obecních bytech.
„U bytu první kategorie je to ze 17,43 koruny na 20,96 koruny za metr čtvereční a u bytů druhé kategorie došlo ke zvýšení ze 14,04 na 17,56 koruny za čtvereční metr,“ řekla Rakovnickému deníku starostka Jesenice Taťána Čížková.
Jsou však obce, kde se cena nájmů s příchodem roku 2008 neměnila. Jak jsme se dozvěděli, takovou obcí jsou například Slabce. Jinde zase zvýšení naskočí až během roku.
„V Hřebečníkách budeme zvyšovat cenu nájemného ve třech obecních bytech, které máme, až prvního dubna. Z původní ceny 15,24 koruny to bude 17,90 koruny za metr čtvereční. V dubnu proto, že bychom nestihli potřebnou tříměsíční lhůtu pro oznámení,“ vysvětlil důvod posunu starosta Bohuslav Řezníček.