Stálým a pozorným návštěvníkům jistě neušlo, že několikametrový a tím pádem nepřehlédnutelný vor brázdí pravidelně Berounku v prvním celém červencovém týdnu už několik let. Letos to bylo už po šestadvacáté. Jako vždy i letos plavidlo odrazilo v neděli 
z Liblína. Posádka čítá v průměru třicet členů, to podle toho, kolik jich během týdenní plavby nastoupí nebo vystoupí kvůli pracovním povinnostem. Nejmladší člence posádky je dva a půl roku. Nejstaršímu je něco přes padesát.

„Jede to přiměřeně. Vody je dost. Oproti loňsku je to zlatý. To bylo nejméně vody, co jsme v historii voru zažili. Vor jsme tlačili akorát někde nad jezem. Dokonce vítr fouká tím správným směrem. Bohužel fouká až tak, že jsme nemohli letět balónem. Žádné vážné ztráty jsme neutrpěli. Akorát jeden z členů posádky ztratil kapodastr. Zřejmě ho nechal někde v hospodě," hodnotil letošní plavbu kapitán Zdeněk Blázen Kolumpek, který je, dalo by se říci, služebně nejstarším členem posádky. Trochu o tom vedl spory s Jiřím Chobotem Pšenčným, který byl u zahájení plavby. „Ale „vodježdíno" mám víc. Ty jsi pauzíroval. Já jsem chyběl první dva vory, když se mi narodil první syn," tvrdil kapitán Blázen.

I tak nálada na palubě je jako vždy výborná. Kurdějemi posádka netrpí, protože občas někdo přinese nějaké ovoce, ať už čerstvé nebo destilované, z vlastní zahrádky. Postaráno je rovněž o kulturní vyžití posádky, ať už při plavbě, nebo když opustí palubu. Navštívili například kostel svatého Petra a Pavla nad Zvíkovcem, kde je výstava k výročí sedmi set let od narození Karla IV. Protože v kostele dělal průvodce starosta obce, návštěva výstavy se zvrhla k dlouhé diskusi o výstavbě přehrady na Berounce, která voraře jako dlouholeté vodáky zvlášť zajímá. „Navštívili jsme také novou pamětní síň Oty Pavla v Luhu pod Branovem. Výstava je krásná, o mnoho lepší než ta před tím. Nabídli jsme, že určitě nabídneme fotky, protože známe „dřevní" historii. Na přívoz jsme jezdili s úplně prvními převozníky," řekl Jiří Chobot Pšenčný.

Ve čtvrtek večer do konce plavby voraře ještě čekaly dva jezy, ten roztocký, přes který pravidelně vor spouští na lanech. Druhý jez u Valentovic mlýna elegantně na závěr sjedou. Plavba totiž končí dnes v Račicích. Kromě tohoto jezu vor sjel ještě jez v Liblíně, v Kostelíku a rozdělený na dvě poloviny sjel ještě vor jez ve Šlovicích.