Nejen na Rakovnicku ale i v sousedních okresech měli v úterý chirurgové v sádrovnách doslova napilno. Ledovka, která pokryla bez výjimky všechno, vytrestla i ty nejobratnější chodce.

Pády

Ztichlými ranními ulicemi Rakovníka se rozléhaly vyděšené výkřiky lidí, kteří nestačili často vybalancovat svůj pohyb po chodníku a zemská přitažlivost okamžitě vykonala své.

Paní Božena z Rakovníka, která šla jako každé ráno na nákup pro čerstvé rohlíky svému manželovi, si ještě dlouho bude vyčítat, že si svoji vycházku raději neodpustila. „Když jsem viděla tu ledovku před domem, tak jsem chvíli váhala, ale pak jsem sama sebe přesvědčila, že to přece zvládnu. Takových zim už jsem zažila. Než mi stačila proběhnout myšlenka v hlavě, už jsem ležela,“ uvedla důchodkyně Božena, kterou z chodníku pomohl zvednout kolemjdoucí muž.

Přestože bude ještě nejméně týden její tělo samá modřina, naštěstí vyvázla bez fraktury. Menší štěstí měli v úterý hned poránu lidé, kteří se museli dopravit do zaměstnání a v ranní tmě toho příliš neviděli.

Lékaři

„Je to tradiční, že při oblevě máme zvýšený příjem pacientů. Země je promrzlá a ledovka na sebe nenechá čekat.Se zlomeným bércem jsme ráno ošetřili muže, dále dvě dvě ženy ve věku okolo padesáti roků. Jedna z nich utrpěla zlomeninu předloktí, druhá kotníku. čekárna je plná a předpokládám, že do večera ošetříme ještě řadu lidí,“ uvedl vedoucí lékař rakovnické nemocnice Oldřich Kronich.

Nejen lékaři ale i řidiči sanitních vozů museli často zdolávat náročný terén. S ledovkou se jen stěží vypořádala posádka jedoucí do Roztok u Křivoklátu, kde měla vystřídat kolegy z noční služby. Přesun do chráněné oblasti, kde je omezeno solení, jí trval téměř tři hodiny.

Nehoda v Městečku

Náledí vytrestalo i ty, co jeli druhým pomoci. Krátce před osmou hodinou ranní nezvládl náledí v obci městečko řidič posypového vozu a skončil převrácený v příkopu. Kamion, který jel stejným úsekem o chvíli později se tam navíc zpříčil, takže cestu zamezili i dalším účastníkům silničního provozu. To byl také jeden z důvodů, proč měli problémy i zdravotníci, kteří se sanitou museli čekat více než tři hodiny. „My tam tomu místu říkáme v prokopávce. Silnice se nachází ve stínu a je tam vždycky největší námraza i v létě je tam chladno. Nebylo to nic příjemného,“ uvedla pracovnice Obecního úřadu v Městečku Eva Paterová.
„Berounští hasiči, kteří na místě pomáhali, asistují zároveň u několika nehod cestou, protože do příkopů padá kde kdo. Pokud někdo nemusí, ať raděj vůbec nevyjíždí. Rozbije zbytečně auto i sebe,“ řekla rakovnickému deníku mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Autobus v příkopu

Hasiči poránu také oznámili, že problém má dokonce i autobus, jenž zapadl na silnici mezi Krakovem a Malinovou. „V tomto případě vyrazili na místo rakovničtí hasiči s jeřábem. Autobus společnosti Anexia zapadl do příkopu,“ řekla Kostková.
Podle informací, které se Rakovnickému deníku podařilo zjistit, první ranní autobus nezvládl náledí a uvězněný v příkopu u silnicezůstal až do 13:10 hodin.

„ Jel jsem pravidelnou linku, vezl pět cestujících. V jednom úseku se mi smeklo a skončil jsem v příkopu. Sice jsem jel nulovou rychlostí, ale stejně to bylo málo platné,“ řekl řidič autobusu a zároveň starosta sousední obce Krakovec Petr Jelínek, jenž prostřednictvím Rakovnického deníku děkuje za profesionální práci nejen rakovnickým hasičům, ale i odtahové službě společnosti Anexia.

„ Nikdo nebyl zraněn a škody nejsou žádné. To je hlavní. Všichni jsme prokřehlí, ale v pořádku. Cestující ze sousedního Krakova došli domů raději ty dva kilometry pěšky,“ uzavřel Petr Jelínek.

Cestáři

Jak potvrdil ředitel podniku ÚMK (Údržba městských komunikací) Rakovník Tomáš Bican, situace byla v úterý dopoledne skutečně mimořádná.
„Ještě ve tři hodiny ráno to vypadalo dobře, ale kolem páté chodníky umrzly tak, že ani při nasazení veškeré techniky a lidí jsme sotva stíhali. Ještě stále mi drnčí telefony, kam máme jet sypat. Používáme inertní materiál o průměru 4-8 mm. V ulicích máme pět sypačů, z toho tři velké a dva malé. K tomu všemu používáme i ruční mechanizaci, některá místa i solíme,“ uvedl krátce před polednem ředitel ÚMK.