VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park? Místní hlasují

Rakovnicko - Ve svých poštovních schránkách našli v těchto dnech občané Roztok anketní lístky. Vedení obce by rádo znalo jejich názor na případné vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. V anketním letáčku by měli občané zakřížkovat odpověď na otázku, zda souhlasí či nesouhlasí s vyhlášením národního parku.

12.2.2015 7
SDÍLEJ:

Křivoklátsko.Foto: archiv Krajského úřadu Středočeského kraje

Do poštovních schránek jich bylo rozdáno přes osm stovek. „V Praze se totiž bude příští týden konat na toto téma konference, při které budou na téma národního parku diskutovat zástupci obcí," vysvětlila Lenka Peterková, starostka obce. Jednání by měl být přítomen i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

„Zastupitelstvo obce mě tedy pověřilo zorganizováním zmiňované ankety," doplnila Lenka Peterková s tím, že rozhodnutí občanů bude pro ni osobně i zastupitelstvo závazné pro další jednání s Ministerstvem životního prostředí České republiky.

„Chci mít v ruce většinový názor obyvatel Roztok, se kterým bych mohla na konferenci vystoupit," řekla Lenka Peterková. Anketní lístky by měli lidé vhodit do schránky pro nápady a připomínky na Obecním úřadu v Roztokách, nebo předat na sběrném místě v roztocké prodejně.

Názor místních chtějí znát i v dalších obcích na Křivoklátsku. Například v Karlově. Tamní občané mohou anketní lístek dát do schránky pro nápady a připomínky umístěné na místní kamenné zastávce. Odpovědi očekává vedení obce nejpozději do 16. února.

Zmiňovaná konference zástupců obcí s hejtmanem Středočeského kraje je totiž avizovaná na 19. února.

„Musíme mít aspoň minimální čas na spočítání anketních lístků a zjištění výsledků," reagovala starostka Roztok Lenka Peterková.

Zcela jiná situace je v nedalekém Branově. Tady myšlenku vzniku Národního parku Křivoklátsko obec plně podporuje, a to i kvůli současné těžbě dřeva.

„Nejpádnějším důvodem toho, proč souhlasíme, je způsob těžby dřeva, který se právě teď v lesích Křivoklátska děje. Jen těžko lze popsat, jak to v nich po těžkých těžebních strojích vypadá. Je až neskutečné, co to s krajinou dělá. A pokud to tímto způsobem půjde dál, tak za chvíli už nebude kde ten park dělat. To je prostě fakt," řekl Rakovnickému deníku zastupitel obce Karel Karnold. 

Dalším důvodem, proč by Branovští podpořili národní park, jsou také peníze.

„Zvýšení turismu by pochopitelně přineslo obci více peněz do rozpočtu a to je také pro tak malou ves jako Branov důvod zcela nezanedbatelný," odůvodnil postoj Karel Karnold.

Do Prahy míří samozřejmě také starosta městyse Křivoklát Milan Naď: „Jedu tam s tím, že jsou obyvatelé Křivoklátu proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko."

Místní občané se totiž už kdysi v anketě jasně vyjádřili, že národní park nechtějí. V samotném Křivoklátě je podle nich už nyní, na místní podmínky, přílišný turistický ruch. Další navýšení prý obec rozhodně nepotřebuje. „Podle nás pro přírodu zde stačí statut Chráněné krajinné oblasti," připomněl starosta Křivoklátu Milan Naď.

Zjistit názor občanů se rozhodli za pomoci ankety také v Karlově Vsi. Rozdáno bylo 110 anketních lístků. Dle trvalého bydliště.

Starostka Iveta Kohoutová popsala: „Výsledek se dozvíme v pondělí, kdy ji ukončíme a hlasy spočítáme. Zatím se nám jich vrátilo asi čtyřicet."

Starosta Jiří Šulc: „Otázku možného zřízení Národního parku Křivoklátsko jsme projednávali na zastupitelstvu, ale nějaké zásadní stanovisko k této otázce ještě nemáme. Vše musíme probrat s našimi občany. A podle toho, jaký oni budou mít na národní park názor, tak budeme postupovat dále. Do Prahy pojedeme a rádi bychom také nejprve hovořili s panem hejtmanem."

Do Prahy na schůzku s hejtmanem pojede také starostka Zbečna Taťána Prošková: „To, jak budeme postupovat, se rozhodneme až podle toho, co vyplyne ze schůzky s panem hejtmanem."

Konferenci starostů dotčených obcí na Křivoklátsku i Ministerstva životního prostředí a dalších odborníků například z Lesů ČR či České lesnické společnosti se rozhodlo vedení Středočeského kraje svolat nejen kvůli výměně názorů nad tématem vyhlášení národního parku.

„Svolat toto společné jednání jsem se rozhodl vzhledem k tomu, že na Středočeském kraji došlo ke změně stanoviska k vyhlášení Národního parku Křivoklátsko a nyní je zapotřebí s ním seznámit starosty obcí. Chceme jim objasnit důvody, které nás k tomu vedly, a seznámit je s tím, co může tato změna obcím i kraji přinést pozitivního. Měli bychom se společně rozhodnout, jak dále postupovat," řekl Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje. Ten rozeslal pozvánku devatenácti představitelům obcí.

Autor: Jana Elznicová, Miroslav Elsnic

12.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři prodavač/ka květin, zahradník/zahradnice, florista/floristka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nové Strašecí, Okružní 733, Požadavky: vyučení v oboru nebo praxe podmínkou., Náplň práce: vazba a prodej květin, zahradnických potřeb a dekorací, doplňování zboží, úklid pracoviště., 1 x za 14 dní sobotní prodej., Kontakt: p. Tomášek tel. 606 651 328 nebo e-mail: dusantomasek@c-mail.cz. Pracoviště: Dušan tomášek - pracoviště, Okružní, č.p. 733, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Dušan Tomášek, +420 606 651 328.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 470 Kč

Učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka střední školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Střední škola, zaměřená na vzdělávání dospělých žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, trvale žijících v domovech sociálních služeb., Jedná se o pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce na jeden rok s možností prodloužení., Hrubá měsíční mzda dle tarifu., Kontakt: tel. 773611167 nebo e-mailem gabriela.hebka@euroinstitut.cz, Hledáme: , a) Učitele odborných předmětů, b) Učitele odborného výcviku, c) Učitele střední školy, d) Speciálního pedagoga pro střední školu. Pracoviště: Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště - pracoviště, Samota ÚSP, č.p. 224, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Gabriela Hebká, +420 773 611 167.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Přípravné a dokončovací stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek 11:00-13:00 hod.).. Pracoviště: Podsnižnyk s.r.o. - stavební podnik, Lubenská, č.p. 2013, 269 01 Rakovník 1. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o čínskou restauraci., Kontakt: tel. 776395888 (Po-Pá 9:00-18:00 hod.).. Pracoviště: Ai fa international, s.r.o. - rakovník, nábř. Dr. Beneše, č.p. 2551, 269 01 Rakovník 1. Informace: Pavel Wang, +420 776 395 888.


Krajská soutěž hasičů v Kladně - sobotní část.
11

Kladenské Sletiště je až do neděle dějištěm krajské soutěže v požárním sportu

Žáci si vyzkoušeli ošetření ran, prohlédli si hasičský vůz, nebo zhlédli protiteroristický film.
53

OBRAZEM: Děti se vzdělávaly na dni s IZS

Rakovnické favoritky smazaly hradeckou Slavii. Ve finále je čeká ta pražská

Rakovník - Semifinále play off extraligy v pozemním hokeji svedlo dohromady na Městském stadionu v Rakovníku suverénní vítězky základní části HC 1972 Rakovník se čtvrtou hradeckou Slavií, která až na úvodní desetiminutovku nekladla výrazný odpor a mohla jen pogratulovat Rakovníku k postupu do finále proti SK Slavii Praha. Velké rakovnické rivalky porazily v druhém duelu HC Hostivař 1:0 gólem Reichlové z 63. minuty. Finále je na programu zítra od 13 hodin na rakovnické umělé trávě.

Rakovničtí pozemkáři měli finále na dosah. Rozhodl gól v poslední minutě

Rakovník - Ze čtvrtého místa po základní části české extraligy postoupili rakovničtí pozemní hokejisté do semifinále play off, ve kterém vyzvali v sobotu úřadujícího mistra republiky a úspěšný tým z evropského poháru SK Slavii Praha. Čtyři stovky diváků viděly drama do poslední minuty se šťastným koncem pro favorita.

OBRAZEM: Novostrašečtí se zúčastnili T-Mobile Olympijského běhu

Nové Strašecí - Ve středu odpoledne se v Novém Strašecí konal druhý ročník T-Mobile Olympijského běhu. Na Kocourku, kde závod odstartoval, se sešlo 43 běžců, kteří se předem registrovali na internetu. Trať vedla městem a měřila 6,2 km. Oceněni byli první tři muži a první tři ženy. Závodu se zúčastnil také starosta města Karel Filip, který předal vítězům medaile.

Sportovní hala byla plná radosti z pohybu

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Tradiční přehlídka rakovnického Profi Fitness Millenia ve sportovní hale i tentokrát přilákala zcela zaplněné hlediště, které mohlo v nabitém dopoledním i odpoledním programu sledovat radost z pohybu a dovednosti od těch nejmenších s maminkami přes sestavy aerobiku až po ty nejstarší včetně malých i větších gymnastů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT