Oslavy zahájil seskok parašutistů. Dále se vzduchem proháněly rádiem řízené makety československých vojenských a sportovních letounů i akrobatů. V jednu chvíli se diváci přenesli do doby druhé světové války, protože na nebi zuřila letecká bitva. Předváděli ji piloti rádiem řízených maket dobových letounů.

Celou atmosféru doplnil hudební doprovod a pyrotechnické efekty. Válečné i předválečné modely zaujaly nejen nadšené modeláře, ale i laiky.

„Protože Oldřich Endyš pochází z nedalekého Chlumu a dožívá se v listopadu pětaosmdesáti let, napadlo nás už na konci prázdnin s předsedou zdejšího klubu Radimem Hoblíkem a starostou Pavlíkova Miroslavem Truxou, že bychom připravili letecký den. Přišel i oslavenec, to nás velmi potěšilo," vysvětloval za Skupinu historie vojenského a policejního letectva Kolešovice René Černý.

Plukovník Oldřich Endyš nemohl celý život dělat profesi, kterou miloval. Zaplatil tak za čin svého spolužáka. Nastoupil v roce čtyřicet šest do Vojenské letecké akademie v Hradci Králové. Prošel několika stupni výcviku. Dostal se až na legendární letadlo Avia 199 neboli český Messerschmitt.

Ve chvíli, kdy měl nastoupit do dalšího ročníku a přejít na Spitfire, uletěl na západ jeho spolužák Klenovský. Z tohoto důvodu byl z armády vyhozen stejně jako jeho spolužáci. Poté se za knipl letadla už nedostal. Nějakou dobu ještě létal v rakovnickém Aero klubu. Když se na to přišlo, nelétal už ani zde.

„Byl postižen tím, že celý život nemohl dělat profesi, kterou velmi miloval. Proto jsme si na něj vzpomněli. Myslím, že se nám to společně i s podporou obce Pavlíkov podařilo. Chtěli bychom založit tradici a pořádat společně na konci září letecké dny. Jen bychom vystřídali místo. Příští rok bychom se sešli zase na letišti v Kolešovicích," plánoval René Černý.