Popadané stromy v lese Na rovinách jsou už uklizené. Bohužel, před nadcházející zimou se vytěžené kmeny na skládkách rychle ztrácejí.

Dále zbývá vytěžit dřevo z takzvaných Sousedských lesíků. Tady je velmi svažitý a špatně přístupný terén, proto se bude dřevo zřejmě přibližovat koňmi.

To potvrdil i starosta obce Jaroslav Kondelík a ještě dodal: „Sousedské lesíky patří soukromým osobám. Těm ve vyšším věku jsme nabídli, že dřevo vytěžíme a při prodeji dřeva si pak odečteme částku za práci.“

Odstranění škod a vytěžení dřeva si vzala na starost lesnická Veřejná obchodní společnost Javornice, která sdružuje sedm okolních obcí, mezi nimiž je i obec Čistá.

Kalamitu v lesích likvidovali lesní dělníci z Kralovicka. Polámané stromy kolem chat si převážně uklidili sami majitelé chat.

Následky

Ničivé tornádo se přihnalo od Kožlan ze čtvrtka dvaadvacátého července na pátek třiadvacátého. Obec Čistou minulo.

Nejvíce zasáhlo chatovou oblast Kazilku. V aleji podél silnice na Zdeslav vítr vyvrátil asi třicet jabloní. V samotné vsi popadalo několik vrb a lípy.

Dále byla zčásti zavalena cesta na Vojtův mlýn. Z lesa zvaného Vrábíkov zbyly jen ulámané pahýly. Stromy padaly i na koleje a zpřetrhaly elektrické vedení.

V jednu chvíli se územím valilo obrovské množství vody. Rybník v Křekovicích a malé rybníčky za Zdeslaví přetékaly přes hráz.

Příval splachoval z polí ornici a naplnil jí metr hluboké příkopy. Dozrávající pšenici déšť přibil k zemi a řepku „vymlátil nastojato“. Ve Strachovicích v noci evakuovali tábor. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.