Čisteční už mají podepsanou smlouvu o dílo s firmou REKOP. Čekali ovšem, zda se jim podaří získat dotaci, která pokryje drtivou většinu nákladů, a to se povedlo. Přístavba by měla být dokončena v příštím roce, do 240 dní po zahájení stavby.

V Čisté chybí samostatná budova školky, a tak v obci řešili dilema, zda postavit novou nebo zvolit nástavbu k základní škole, která je rovněž zapotřebí. „Když bylo méně dětí, školka se zrušila a udělaly se z budovy byty. Mateřinka je nyní ve dvou učebnách ve škole. Není to úplně ideální, prostory jsou omezené, dětí přibylo. Máme zažádanou výjimku na převýšení kapacity a musíme kvůli tomu přizpůsobit provoz. Také zázemí zaměstnanců není odpovídají,“ vyjádřila se Deníku před časem Marie Kruntová, dnes již bývalá ředitelka školy, která skončila na vlastní žádost na konci uplynulého školního roku.

Nakonec vzhledem k finanční náročnosti zvítězila možnost nástavby školy, aby každá třída měla svoji kmenovou učebnu. „Potřeby má škola i školka. I vzhledem k financím bylo snazší udělat přístavbu školy, abychom vyřešili alespoň jeden z problémů, který nás trápí. Máme studii i na přestavbu staré sokolovny na mateřinku, ale nyní jsme zvolili přístavbu,“ vysvětlila starostka Čisté Blanka Čebišová.

Nástavba vznikne v zadní části nad prostorem, kde se nyní nacházejí šatny. Ty mají být zrekonstruovány. Nad nimi bude vybudována odborná učebna přírodních věd a dva odborné kabinety pro pedagogické pracovníky. Na střeše vznikne prostor pro vzdělávání a relaxační chvilky. „Bude to terasa, která bude schovaná ve střeše a obezděná ze všech stran, pouze nebude mít strop,“ popsala Kruntová.

Kromě samotné výstavby se počítá také s vybavením učeben a kabinetů nejen nábytkem, ale také digitálními zařízeními nebo odbornými učebními pomůckami.

Žáci budou mít možnost prostudovat více do hloubky učivo odborných předmětů, jako je fyzika, chemie, matematika, přírodopis/biologie a zeměpis. Pedagogové získají více prostoru a komfortnější prostředí pro svoji přípravu.