Ani kdyby všichni její poslanci hlasovali pro, na přijetí novely by to nestačilo. Jejím autorem je senátor za sociální demokracii Marcel Chládek. Tvrdí, že jde o předražený, netransparentní a nepřipravený projekt. Pokud by jeho návrh prošel, maturanti by v květnu neskládali zkoušku podle modelu státních maturit, ale podle dosavadního způsobu.

Chládek po přijetí návrhu v Senátu uvedl, že pro předlohu hlasovali senátoři ze všech politických stran, a proto očekává, že i ve sněmovně získá podporu napříč politickým spektrem. Sněmovna by se jeho návrhem mohla zabývat na příští schůzi, která začne 1. února.

Proti novele se už postavily poslanecké kluby TOP 09 a Starostové a KSČM. V současné fázi projektu jsou proti jeho zrušení. Věci veřejné zatím nezaujaly k návrhu definitivní stanovisko. Šéfka klubu Kristýna Kočí ale očekává, že zrušení maturit nepodpoří. „Určitě nás bude nejvíce zajímat názor našeho ministra školství Josefa Dobeše, ale alespoň co vím, je proti jakémukoliv odkládání státních maturit. Takže si myslím, že celý klub bude zastávat toto stanovisko,“ sdělila Kočí.

Stejně tak by měli proti zrušení státních maturit hlasovat i členové ODS. „Nevím, jak dopadne jednání klubu, ale věřím, že se nakonec koalice dohodne a zamítne to. Ve vládě už před čtyřmi měsíci odhlasovali, že budou pokračovat, tak nevím, proč by měla měnit své stanovisko,“ řekl ČTK místopředseda školského výboru Walter Bartoš (ODS). Podle něho je projekt nyní v takové fázi, že ho nelze zastavit. „Děti si už volily předměty, ze kterých budou skládat zkoušky,“ dodal Bartoš.

Před zrušením státních maturit varoval v minulosti například i senátor Petr Bratský (ODS). Uvedl, že pokud by návrh na zrušení státních maturit prošel, musel by parlament schválit jiná pravidla, podle kterých by se na jaře maturovalo. Kromě toho by prý Česká republika mohla přijít o peníze, které na přípravu projektu získala z EU. Jde celkem o 405 milionů korun, které může čerpat do roku 2013.

Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Cena by se letos měla zvýšit o dalších 285 milionů. Samotný provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Studenti mají příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají přičlenit následující rok.

Ministerstvo školství provedlo na podzim generální zkoušku na státní maturity. Ministr Dobeš po jejím skončení uvedl, že generálka měla hladký průběh. Do termínu ostrých maturit chce odstranit některé administrativní složitosti.

bns mkv