Záchranná služba ve Středočeském kraji během silvestrovské noci vyjela k 80 osobám v podnapilém stavu. Jednalo se o osoby, které měly intoxikaci alkoholem a poruchy vědomí nebo si způsobily úraz v opilosti (většinou po pádu, napadení nebo se pořezaly o střepy ze sklenic a láhví). Zatímco v některých okresech se jezdilo k podnapilým lidem téměř nepřetržitě a největší nápor záchranáři zažili hned po půlnoci, na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku se k takovým případům jezdilo méně.

Záchranáři také ošetřovali 8 osob, které se zranily při manipulaci s petardami a další pyrotechnikou. Jednalo se o popáleniny nebo tržné rány nejčastěji v oblasti obličeje, očí nebo rukou. K poraněné slečně od petardy jeli záchranáři například do Kutné Hory, jednadvacetiletá slečna měla poraněné oko a záchranáři jí museli převézt na oční oddělení do kolínské nemocnice. Další dvě osoby se stejným zraněním byly také v Příbrami a na Praze – venkov.

Kromě typických silvestrovských výjezdů záchranáři často vyjížděli k lidem se somatickými onemocněními a celkovým zhoršením zdravotního stavu. Jednalo se často o osoby, které byly na svátky propuštěny z nemocnice domů.

K vážné dopravní nehodě museli záchranáři vyjíždět do Červených Peček na Kolínsku. Řidič, který utrpěl těžké zranění hlavy, musel být z místa transportován leteckou záchrannou službou do vinohradské nemocnice.

Celkový počet silvestrovských výjezdů je srovnatelný s loňským rokem, poraněných osob od pyrotechniky však přibylo. Na druhou stranu ubylo mladistvých s intoxikací alkoholem, záchranáři zasahovali jen u jednoho případu. Jednalo se o patnáctiletého chlapce v Lánech, kterého záchranáři museli převézt do kladenské nemocnice na dětské oddělení. Ještě před půlnocí vyjížděli záchranáři k mladíkovi do Vlašimi, který vypil Fridex a museli ho převézt na jednotku intenzivní péče do benešovské nemocnice.

Silvestrovská noc patří pro záchranáře a dispečery linky 155 mezi jednu z těch nejnáročnějších, i v těch nejtěžších chvílích během noci se setkávali s bezohledností lidí, kteří zneužívali linku 155. Od půlnoci také stoupala slovní agrese volajících.To například zažili operátoři kolínského dispečinku, kam opakovaně každých několik minut od půlnoci až do čtyř hodin do rána volal muž, že je v převráceném kamionu, krvácí a potřebuje pomoc. Volal i na ostatní složky IZS. Po telefonu jevil známky opilosti, často měnil informace o tom, kde se nachází a pak vždy zavěsil.

Jeho polohu se žádné ze složek IZS nepodařilo dohledat. Další případ se odehrál na Berounsku, kde se starší pán s astmatickým záchvatem na autobusové zastávce dožadoval zásahu záchranné služby. Když záchranáři dorazili na místo, nikoho nenalezli. Dispečerka se pak pokusila znovu zavolat onomu muži a ten jí řekl, že už je doma, našel inhalátor a pomoc záchranné služby už nepotřebuje.

AUTOR: TEREZA JANEČKOVÁ