Co je PITT BULL SPORT a odkdy v Rakovníku funguje?
BULL SPORT je aktivní sport se psem, kde pes předvádí svoje maximální výkony ve výskoku na peška, ve šplhu po stěně nebo tahání těžkého břemene. V Rakovníku fungujeme od dubna 2012.

Pro jaká plemena je tento sport určený?
Je určen pro plemena typu bull. To jsou stafordi, pittbulové, stafbulové, atd. a také jejich kříženci.

Proč považují lidé tato plemena za bojová?
Název bojové plemeno vůbec neexistuje. Vymyslela si ho média pro větší sledovanost televize i tisku. Tato plemena byla pouze kdysi používána ke psím zápasům, které nebyly až do úplné smrti. Vybírali se nejsilnější jedinci z vrhu, o které bylo kvalitně postaráno v rodinách, ne v žádných kotcích. Byl to zápas do první kapky krve za přítomnosti veterináře. My odsuzujeme psí zápasy, odmítáme i název bojové plemeno.

Jaké soutěže či závody se pořádají v rámci PITT BULL SPORTU?
Pořádají se závody celorepublikové, ale i v Evropě. V tahání těžkých břemen, kde pes dokáže utáhnout i přes tři tuny. Dělají se závody ve skoku do výšky, v přetahování, v lezení po stěně, kde je český rekord přes 3,5 metru.
Pak se dá připravit opičí dráha, něco jako agility. Pes běží přes překážky a skáče. Vše samozřejmě na čas. U nás v Rakovníku pořádáme závod s otevřeným tréninkem, kam si to může přijít vyzkoušet veřejnost. Akce se koná 27. dubna od 9 ráno na rakovnickém cvičišti.

Co je principem přetahování?
V přetahování se psi ukotví proti sobě v postrojích, dostanou každý do tlamy peška a přetahují se na čas. Vyhrává pes, který vyrve tomu druhému peška z tlamy. Může to trvat až několik hodin.

Na Slovensku se v současnosti jedná o zákazu těchto plemen, jaká je situace jinde ve světě?
Jsou země, kde jsou tato plemena zakázána, nebo kde jsou kastrovaní jedinci. Je to těžké. Myslím, že je to hlavně na „výchově" majitele, zejména na jeho zodpovědnosti, než v samotných psech. A myslím si, že ČR brzy půjde tímhle hloupým směrem.

Kolik má vaše skupina členů?
Naše skupina má k lednu 2013 asi šestnáct členů.
Kdy je ten pravý čas začít s tímhle sportem?
Pravý čas je až po přezubení psa. Já bych začal pomalu po roce.

Jak často máte tréninky?
Tréninky jsou jednou týdně a trvají čtyři hodiny.

Co byste doporučil lidem, kteří přemýšlí nad koupí tohoto plemene?
Hlavně ať se zamyslí sami nad sebou, jestli mají čas a energii věnovat se tolik energickému plemenu. Tito psi potřebují fungovat, pracovat, a ne aby z něj měl majitel ozdobnou kabelku jako časovanou bombu. Je důležité si také uvědomit, kolik mohu vydat financí při případných úrazech psů a také na doplňkovou stravu.

Co můžete nabídnout nováčkům?
Můžeme jim ze začátku nabídnout jediné: mít řádně zašpiněné oblečení. (smích) Potom nadšení při výskocích, legraci, ale i to, že pes bude i socializovaný. Naučí se poslušnosti, bude zvladatelný. K BULL SPORTU je dobré navíc se psem chodit i na výcvik poslušnosti. Samozřejmě přidáme různé rady při špatné výchově a další zkušenosti s plemeny bull.

Autor: Kristýna Sýkorová