Jen během uplynulého týdne se výjezdy dobrovolných hasičů několikrát znásobily, a to právě kvůli nebezpečnému sněhu. Jednotka dobrovolných hasičů v Lužné několikrát odstraňovala nebezpečné a zledovatělé převisy sněhu na místním nádraží. Podobně jsou na tom i ve Slabcích, ale i v Rakovníku.

„Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popř. představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob, jako jsou centra měst, školy nebo zdravotnická zařízení,“ uvedl Petr Kropáček, tiskový mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

Majitelé nemovitostí sáhli k tradičnímu, daleko levnějšímu řešení problému. Na přilehlý chodník umísťují jakési překážky a na ně zavěsí výstražný nápis: Pozor, ze střechy padá sníh. Někde je k vidění dokonce opáskovaná část chodníku. Všichni majitelé se vesměs shodli na jednom - chtějí předejít neštěstí a předem upozornit chodce, že zde hrozí nebezpečí. Radnice, ač může, tak za neoprávněnou zábranu chodníku žádný poplatek nevybírá. Ba naopak. Takovéto řešení vítá.

„Spíše takovéto opatření vítáme, protože alespoň visí nějaké upozornění, že zde hrozí nebezpečí a lidé si tak dají pozor, a nebo půjdou raději dále od nemovitosti,“ sdělil Deníku tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák. Jenže hasiči jsou jiného názoru. Podle nich to věc neřeší. Sice je prostor na chodníku označen a lidé jsou varováni, ale ze střech sníh stejně padá. Navíc hrozí v případě neodklizení těžkého sněhu další nebezpečí – propad střechy, což se již bohužel stalo v několika případech i ve Středočeském kraji. Velké nebezpečí hrozí především u střech s menším sklonem.

„Zvýšené riziko nadměrného zatížení sněhem se v této souvislosti týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích objektů, které mají rovné střechy zabírající velkou plochu, například sklady, výrobní objekty, velké obchody,“ upřesnil Petr Kropáček, který zároveň vyzývá: „Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.“ Pozor bychom si měli dávat i v lesích. Některé větve a posléze i celé stromy nevydrží mnohdy tíhu těžkého sněhu a kácí se k zemi. Je proto velmi důležité dbát i zde na vlastní bezpečnost.