Její výstavu s názvem Pojďte si hrát do cirkusu krásně doplňují výkresy, koláže i trojrozměrná výtvarná dílka. Třeba tygr v kleci, slon a plno klaunů. Ty zase vytvořily děti z páté C, šesťáci a sedmáci z místní základní školy. Přidaly se také děti ze školy mateřské v Rynholci a U Lesíka.

Nápad to vlastně nebyl zcela nový. Už loni děti vytvářely v soutěži hračky. Moc se to povedlo. Proto letos chtěla autorka soutěž nějak obměnit a vyšly z toho prostorové práce na téma cirkus. K návštěvě cirkusu pozvaly při vernisáži děti z novostrašeckého souboru Dramaťáček veselým pásmem básniček a písniček.

Při návštěvě tohoto originálního cirkusu je potřeba pořádně se dívat a vybrat ten nejhezčí výtvor. Radka Batelková totiž vyhlásila soutěž o nejhezčí výtvarné dílko. Hodnotí se zvlášť práce dětí ze školy a mateřských škol. Stačí vhodit vyplněné lístky do připravené krabičky.

Co kus, to originál
Cesta k výrobě hraček byla podle slov Radky Batelkové dlouhý proces. Nejprve vyráběla hračky pro německou firmu. Pak to zkusila sama.
„Mohla jsem tak uplatnit svoje nápady. Co kus, to originál. Při výrobě pro firmu jsem se musela přesně držet jejich vzorů. Téměř všechny hračky na výstavě jsem vytvořila doma, a ne na dílně," popisuje.

Hračky tohoto typu na trhu chyběly. Protože se Radce Batelkové ty z dovozu, například čínské, vůbec nelíbily, pustila se do výroby potřeb pro dítě sama. Ano, své výrobky nazvala potřeby pro dítě, aby si mohla snáze opatřit různé certifikáty o bezpečnosti výrobků.

„Nevím, jak certifikáty různí zahraniční výrobci platí, ale mají je. Pro mne to bylo dosti složité a nákladné," podotkla Batelková. Snaží se pracovat s českými látkami, které jsou kvalitní a nepouští barvu, takže se dají snadno prát. Pokud jsou některé z dovozu, musí mít certifikát.

Pomáhá i dcera
K tvorbě ji inspiruje její dcera Lucie, která si s jinými hračkami už nehraje. Říká, které hračky by jí měla maminka vyrobit. Takže když udělala první panenku, chtěla pak ještě větší a větší. Také si „poručila" kašpárky. S výrobou hraček chce také pomáhat.
„Chce společně malovat. Navlékala opičkám korálky na krk." Právě opičky jsou tak trochu podobné té, se kterou si v dětství nejvíce hrála. „Na opičku vzpomínám nejvíce. Měla jsem ji nejraději. Vypadala trochu jinak, než jsou dnešní hračky, byla chlupatá. Jinak jsem si hrála většinou s dřevěnými hračkami," vyprávěla Radka Batelková. Teď má nejraději krávy, ale ty na výstavě nenajdete, protože by se do cirkusu jaksi nehodily. Od té doby, co šije hračky, krávy sbírá. Má doma plyšové, keramické. Stádo čítá asi padesát kusů.

Vyzkoušejte na místě
Dnešní děti si podle paní Radky skoro neumějí hrát. Mají různé barbíny, ale když dostanou do ruky tuto hračku, najednou jsou překvapené, že je měkká, šustí, chrastí.

Mohou si to vyzkoušet hned na výstavě. Je tu pro ně připravený koutek na hraní. Najdou v něm kromě zvířátek i různé didaktické hračky. „Děti hračky ušpiní, nebo i roztrhnou. Ale to nevadí. Mám radost, protože z toho poznám, že si s hračkou opravdu hrály," vysvětlovala Batelková.

Hračky Radky Batelkové oslovují nejenom děti. Například ze třech různě velikých medvědů si toho prostředního kupují zamilovaní. Barevné kapsáře zase slouží jako hezká dekorace, i pro úschovu různých drobností, nebo jako izolace zdi. Výrobky se obměňují i podle ročního období. Teď letí třeba andělíčkové. Ve všech velikostech i podobách. Medvědi i opice nevznikají po jednom, ale pokaždé se jich nastříhá tak padesát a šijí se podle potřeby po deseti.

Divadelní kostýmy
Hračky ale výtvarnice nešije pouze doma. Část jich dělají také v dílně pro jednu firmu.
Kromě toho se tu šijí také kostýmy pro kladenské divadlo Lampion. Teď tu mají pěkně napilno. Vytváří kostýmy pro premiéru hry Klaun Bruno a kouzelný klíč. Ta bude 
20. prosince.

Kromě toho se Radka Batelková zaměřuje také na klasickou zakázku i opravy oděvů, ale hračky šije nejraději. Prodejní výstava hraček s názvem Pojďte si hrát do cirkusu v Muzeu T. G. M. v Rakovníku potrvá do 8. 12.