Na Rakovnicku naposledy pršelo dvacátého devátého října. Přesto se tady nedostatek srážek neprojevuje zatím nějak kriticky.
Rozdíly jsou v jednotlivých částech okresu a v jednotlivých lokalitách.

Na Kounovsku jsou už některé porosty ozimých pšenic takzvaně flekaté. To znamená, že na některých místech rostliny hůře vzešly, nebo jsou nenarostlé. Ty pak mohou hůře přezimovat, protože je poškodí mráz. „Nejvíce je to znát na později setých ozimech, zejména právě na pšenici. Zčásti to zachrání vzdušná vlhkost, ale srážkový deficit bude už zřejmě znát,” řekl Pavel Řepík, ředitel Probiosu Kounov.

V Chrášťanech a okolí je situace trochu jiná. „Sucho nás tady zatím netrápí. Naopak nás zlobilo ve žních, když spadlo na plochu dvě stě milimetrů vody. Některé močály na polích stále nevyschly. Spodní vody je zatím dostatek,” uvedl na vysvětlenou Miloslav Klas, ředitel První zemědělské společnosti v Chrášťanech. Ozimy tady zaseli včas, takže s nimi není problém. Letos dokonce vypadají lépe než loni v tuhle dobu.

„Řepky jsou perfektní, dobře narostlé. Pšenice dobré. Na pětistupňové stupnici známek bych ji hodnotil mezi dva a půl až tři. Ale to je stále v normě,” vysvětlil Klas.

Stejnou situaci potvrdili i v Lupofytu Chrášťany. Tady se sucho zatím vůbec neprojevilo. Porosty se trochu vyrovnaly.
„Všechny ozimy přišly do půdy včas, kdy byl ještě vláhy dostatek. Pokud by vývoj počasí pokračoval a nenapadl žádný sníh, pak by byla situace kritická,” potvrdil Jaroslav Mikoláš, jeden z jednatelů Lupofytu Chrášťany.

Sucho se zatím všeobecně projevuje na později setých a špatně zakládaných lokalitách. Tam, kde se použilo mělké kypření, osivo šlo do sucha. Rovněž se poznají místa s utuženou půdou, například koleje od traktoru. Je to ale porost od porostu.