Lídr opozičních zastupitelů Marcel Chládek (ČSSD) před volbou sdělil, že by vítězná strana z komunálních voleb, tedy ODS, měla především respektovat přání voličů, kteří dali své preferenční hlasy lékařům a pedagogům z řad rakovnických občanských demokratů. Před veřejnou volbou navrhl Chládek na post starosty i zástupce ze Strany zelených Marka Pavlíka. Trešl, Kronich, Blecha, Pavlík – ti všichni postupně odmítli křeslo starosty Rakovníka.

Proč? Většinou z profesních, ale i osobních důvodů. „Považujeme to za dehonestaci volby starosty, odmítnutí vůle voličů a této volby se tak neúčastníme,“ pronesl Chládek před hlasováním. K němu se přidali také rakovničtí komunisté s lídrem Miloslavem Kubínkem, ale také Zdeněk Renc, který v zastupitelstvu hájí barvy Věcí veřejných.

Překvapení se nekonalo. Koalice ODS a Společně pro Rakovník, která má těsnou nadpoloviční většinu (11 hlasů z 21), prosadila na post starosty Zdeňka Nejdla (ODS), křeslo místostarosty bude i nadále patřit Janu Šváchovi (TOP 09).