Kdo zvítězí? Kdo se bude smát a kdo naopak neobstojí před voliči?

Právě ve středu to bylo totiž přesně sto dnů do komunálních voleb. Do voleb, které rozhodnout o tom, kdo povede město Rakovník v nadcházejících letech. Kdo s kým? Kdo bez koho? Kdo určí směr, kudy se bude město ubírat? Kdo to bude? Kdo, kdo, kdo?

Rakovnický deník pátral po kandidátech, kteří by byli ochotni usednout do křesla starosty města.
Jasná odpověď zazněla z tábora ODS (občanské demokratické strany). Na post jedničky byl místním sdružením ODS nominován a zvolen současný starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

„Jelikož jsem jedničkou na kandidátce, budu usilovat i o post starosty města,“ řekl starosta Nejdl. Záda mu bude krýt nová tvář ve straně Jaroslav Smolný. Ten již kandidoval i v nedávných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. A rozhodně si nevedl špatně. Získal přes dva tisíce hlasů ve Středočeském kraji.

Je tedy možné, že právě on bude novou hlavou Rakovníka?

„Kandidovat budu. Členská základna si mě zvolila jako dvojku na kandidátku. Lidé si přejí novou tvář do čela kandidátky ODS. Moji prioritou je nyní zastupitelstvo, jako nová krev mám spoustu dobrých nápadů k realizaci. Pokud bych dostal podporu voličů na uvolněnou funkci, tak bych ji přijal, ale samozřejmě o tom rozhodnou voliči. Takže ani případnou funkci starosty bych neodmítl,“ nechal se slyšel Smolný.

Odvěký rival z tábora ČSSD (Česká strana sociálně demokratická) je již také „vyzbrojen“ a rovněž připraven k válce o vládu nad Rakovníkem.

Lídr opozičních zastupitelů a senátor Marcel Chládek (ČSSD) Rakovnickému deníku řekl, že již má místní sociálně – demokratická organizace sestavenou kandidátku.

„Nemáme to jako ODSka, že lídr kandidátky je zároveň kandidátem na post starosty města. Chci navrhnout, a je to spíše můj záměr, aby ten, kdo získá největší počet preferenčních hlasů, měl jakési morální právo na obsazení uvolněné funkce,“ informoval Chládek. Tomu se především nelíbí, že vedení města se nejprve do oprav chodníků a komunikací nechtělo a nyní před volbami se všude opravuje. „Nyní se opravuje, aby byla vidět činnost města. Je to taktika před volbami … ,“ míní Chládek.

Ten si zároveň myslí, že čelo kandidátní listiny ČSSD je silné a má voličům co nabídnout. Chládek rovněž vyzval občany, že pokud se jim nelíbí současné vedení radnice, mají jedinečnou možnost si zvolit do čela nové vedení. „Nazrála doba na změnu ve vedení radnice. V komunálních volbách mají voliči daleko větší možnost kroužkovat jednotlivé kandidáty a to i napříč politickým spektrem. Takže mohou vybírat podle kvality jedinců,“ upozornil Chládek.

To jsou dvě strany, o kterých se mluví nejvíce jako o budoucích vladařích Královského města Rakovník.

Je tu však také úplný nováček – TOP 09.

Na předních místech kandidátky této nově vzniklé strany, která získala sympatie řady občanů v parlamentních volbách, se objeví i současný místostarosta Rakovníka Jan Švácha.

Ten řekl, že do politického boje půjde znovu.

„V tuto dobu dáváme dohromady teprve kandidátku. Určitě budu někde na předních místech, ale uvidíme, jak vše nakonec dopadne,“ řekl Deníku Švácha.

Na dotaz, zda se bude ucházet o post starosty, odpověděl: „Pokud budu na předních místech kandidátky, musím počítat s tím, že bych mohl být v nějaké uvolněné funkci.“