VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdl versus Chládek, aneb Jeden nebo dva místostarostové

Rakovník/ Na naši anketní otázku Potřebuje Rakovník dva místostarosty, nebo stačí jeden se vyjádřili i oba hlavní aktéři těchto diskusí - rakovnický starosta Zdeněk Nejdl a neoficiální lídr rakovnické opozice Marcel Chládek.

25.2.2008 4
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Martin Kůs

Jejich nezkrácená prohlášení vám zde přinášíme:


Potřebuje Rakovník dva místostarosty?

Jak jsem již několikrát uvedl, jsem přesvědčený, že je lepší, když bude mít Rakovník dva místostarosty. Zbývalých 12 okresních měst má jednoho místostarostu pouze Beroun. Více místostarostů mají i města sméně obyvateli a smenší výměrou správního obvodu. Máme u nás zastupitelskou demokracii. Kdyby byla přímá volba starosty, problém kolik mít dalších uvolněných zastupitelů, bychom neřešili. Starosta by měl asi daleko větší kompetence, než má dnes. Pokud zastupitelstvo rozhodne, že vRakovníku bude už nadále jen jeden místostarosta, jsem připraven to respektovat. Dva roky jsem byl jediným uvolněným ve vedení města, proto vím, jak je složité vše dobře zvládnout. Že jsem to tehdy zvládl, ocenili občané ve volbách vroce 2002, kdy mi dali své hlasy, a následně zastupitelé, kteří mě zvolili starostou. Protože však úkolů neustále přibývá, jsem připraven se o jejich plnění podělit. Již v minulém volebním období mělo naše město dva místostarosty. Jsem přesvědčen, že to fungovalo dobře. Město za toto období, které nebylo vůbec jednoduché, získalo více než 80 milionů dotací na různé investiční akce. Vloňském roce jsme získali dotace ve výši 22 milionů. Zvládli jsme reformu veřejné správy. Jak jsem uvedl na zasedání zastupitelstva města, je ještě mnoho dalších důvodů, proč jako jeden z21 členů zastupitelstva podporuji, aby město Rakovník mělo dva uvolněné místostarosty. Věřím, že tento můj názor je většinový a nám se podaří za pana Štíbra zvolit odpovídající náhradu. Doufám, že to bude člověk, který bude pro město užitečný a své schopnosti a znalosti věnuje ve prospěch města a jeho občanů.

Ing. Zdeněk Nejdl, starosta města Rakovník, člen ODS


Potřebuje Rakovník dva místostarosty?

Celou záležitost je nutné položit do věcné roviny. Osobně si myslím, že město velikosti Rakovníka dva uvolněné místostarosty nepotřebuje. Řada měst srovnatelné velikosti (Žatec, Beroun, Louny, Mělník, Ostrov aj.) má pouze jednoho místostarostu a rozhodně nefungují hůře než Rakovník. Jsou samozřejmě města, která jsou na tom obdobně jako Rakovník, ale kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody. Vminulosti to řada bývalých rakovnických starostů zvládla bez druhého místostarosty a svádět vytvoření další pozice uvolněného místostarosty na přechod agendy ze zrušeného okresního úřadu je také liché, protože stouto agendou nemá co dělat ani starosta, ani místostarosta. Pokud je někdo jiného názoru, ať předloží pádné argumenty pro zachování pozice druhého místostarosty, já je neznám. Když jsem se na posledním zastupitelstvu ptal pana starosty na důvody, které ho vedou ktomu, že chce za každou cenu pozice dvou místostarostů udržet, tak mi odpověděl, že těch důvodů je tisíc. Na mou další otázku, jestli mi řekne aspoň jeden, jsem již odpověď nedostal. A pokud je tato pozice natolik nutná, jak je možné, že bude pan starosta čekat dva měsíce, až se uvolní pan Jirátko, když několik minut před tím prohlásil, že si nedovede chod města bez druhého místostarosty představit? Ona je totiž směšná již samotná argumentace, že se nenašel pro tuto pozici vhodný kandidát. A vdubnu se najde, pane starosto? Co se tak převratného stane? Pokud nevymyslíte nějaký krkolomný kotrmelec, tak i vdubnu bude mít rada a zastupitelstvo stejné složení jako nyní, ale důvod odložení byl asi jiný, že?

Ano, pro fungující Rakovník sjedním místostarostou je zapotřebí schopný starosta a jeho zástupce, a také schopný vedoucí úřadu (tajemník). Musí být manažersky, politicky i komunikačně zdatný a výkonnost všech tří musí být nanejvýš efektivní. Souhlasím spanem Tupým (ODS), že pan starosta byl totálně nepřipravený na poslední jednání zastupitelstva (RD 20.2.) a jen ktomu dodávám, že to nebylo poprvé a pokud bude pan starosta, a nejen on, vtomto trendu pokračovat, tak městu nepomůže ani pět místostarostů.

Nevěřím tomu, že rakovnická ODS je personálně natolik vyprahlá, že nemá vhodnější kandidáty na pozice starosty a místostarosty, než které doposud nabídla. Rozhodně má, dokonce sedí i vzastupitelstvu, ale důvod, proč nejsou využity jejich schopnosti, mně není znám. Rakovník sjedním místostarostou je výzva pro schopného starostu, troufáte si na to, pane Ing. Nejdle?

PhDr. Marcel Chládek, MBA, zastupitel, místopředseda OVV ČSSD Rakovník

Na vyřčenou otázku jsme nechali ještě reagovat druhou stranu:

Knázoru pana Chládka na potřebnost dvou místostarostů vRakovníku uvádím:

Neupírám panu Chládkovi, že je velice schopný řečník. Je však součastně neskutečný populista, který věci překrucuje a interpretuje podle svého. Pokud jde o srovnatelná města, jsem rád, že nefungujeme hůře, a vždy se budu snažit, abychom fungovali co nejlépe.

Není pravda, že přechod agendy ze zrušeného okresního úřadu nevzrostly i povinnosti starosty jako voleného představitele obce srozšířenou působností. Starosta je předsedou bezpečnostní rady města Rakovníka, předsedou povodňové komise obce srozšířenou působností, vyjadřuje se knávrhům některých zákonů a vneposlední řadě hájí zájmy samospráv a regionální zájmy. Jsem předsedou Svazku měst a obcí Rakovnicka, město Rakovník má své zastoupení ve Svazku pro dopravní obslužnost.

Do výkonu přenesené působnosti vedení města nemůže vstupovat, ani tak nečiní, ale vytváří potřebné podmínky pro její řádné fungování.

Uvedu několik dalších důvodů, proč si myslím, že město Rakovník potřebuje dva uvolněné místostarosty. Vstoupili jsme do období, kdy očekáváme čerpání dotací zevropských fondů, připravuje se výstavba obchvatu, město hospodaří se stále se rozrůstajícím majetkem, jehož hodnota se blíží kdvěma miliardám korun. Žádný úředník nemůže převzít politickou zodpovědnost za strategická rozhodnutí, která mohou zásadním způsobem ovlivnit život občanů ve městě.

Musím se však ještě vrátit ktvrzení pana Chládka a ještě předtím novináře pana Martina Kůse, že jsem prohlásil, že si neumím představit, že by radnice pracovala jen s jedním místostarostou. Tuto větu jsem na zasedání zastupitelstva nikdy nevyslovil, což potvrzuje i zvukový záznam ze zasedání zastupitelstva města. Jen jsem řekl, že než bude moci vhodný kandidát nastoupit do své funkce, nebude post druhého místostarosty obsazen. ODS vhodného kandidáta na tuto pozici samozřejmě má, respektujeme však jeho závazek dokončit úkoly, které přislíbil splnit svému současnému zaměstnavateli. Považujeme to za čestné a respektujeme to. Nechme voliče, ať sami posoudí schopnosti politiků stojících včele města.

VRakovnickém deníku 20.2.2008 je uvedeno panem Jaromírem Tupým „Nejdl chodí na zastupitelstvo nepřipravený…“ Pan Chládek tento výrok interpretuje tak, že pan starosta byl totálně nepřipravený na poslední jednání zastupitelstva. Ktomu chci uvést, že jsem si nevšiml, že by pan Jaromír Tupý byl osobně na zastupitelstvu přítomen. Předložené materiály byly dle mého názoru projednány bez problémů a nemám pocit, že bych nebyl schopen reagovat na připomínky zastupitelů nebo občanů města. Nejvíce dotazů kprojednávaným materiálům měl pan Chládek, ostatní zastupitelé byli zřejmě lépe připraveni na zasedání a neměli potřebu vznášet doplňující dotazy.

Kposlednímu odstavci vpříspěvku pana Chládka jen uvedu, že rakovnická ODS nepotřebuje jeho rady a vzniklou situaci bude řešit demokraticky a odpovědně.

Ing. Zdeněk Nejdl, starosta města Rakovník, člen ODS

Autor: Martin Kůs

25.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 13 000 Kč Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Manipulanti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Manipulační práce u mycí linky, kompletace dřevěných boxů. Vhodné i pro zkrácený úvazek., Nabízíme: stravenky 100Kč/den v případě hlavního pracovního poměru., Kontakt: osobně (Řevničov 503, bývalé JZD), tel. 602321395/602351395 nebo e-mailem uctarna@framalu.cz. Pracoviště: Framalu krušovice s.r.o. - pracoviště ii, 270 54 Řevničov. Informace: František Široký, +420 602 321 395. Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 18 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Mistr ve výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Mistr na úseku pálených lupků., Smlouva na jeden rok, po té na dobu neurčitou., Nabízíme: 25 dní dovolené za rok, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění., Kontakt: osobně (6:00-14:00 hod.). Pracoviště: České lupkové závody, a. s., 271 01 Nové Strašecí. Informace: Irena Lauberová, +420 313 332 207. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost, přesnost, pečlivost, ochotu učit se novým věcem a pracovat ve třísměnném či čtyřsměnném provozu a týmového ducha. Ve všem ostatním Vás rádi zaučíme., Nabízíme: nadstandartní balík benefitů zahrnující 6 týdnů dovolené, firemní jídelnu, stravenky a flexipassy pro volný čas, další finanční bonusy závislé na výsledcích týmu/firmy, příspěvek na penzijní připojištění 5 % z hrubé mzdy po roce u nás., Kontakt: tel. 313527236 nebo e-mailem katerina.husakova@valeo.com. Pracoviště: Valeo autoklimatizace k.s., Kuštova, č.p. 2596, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Husáková, +420 313 527 236. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na dálnici D6 havaroval kamion.
4

Dálnici D6 zablokovala nehoda kamionu

Za mříže cel vazební věznice putovala pětice cizinců ve věku od 23 do 29 let, které středočeští kriminalisté dopadli jako podezřelé ze série vloupání do prodejen.
3

Vykradači prodejen podle policie napáchali škody za tři miliony

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Trenér Lubné Vopat se zlobil na rozhodčího

Rakovnicko – Čtyři kola už mají za sebou fotbalisté v nejvyšší okresní soutěži. V čele tabulky je Olešná, která je jako jediná stoprocentní. Mužstvo Lubné prohrálo na penalty na trávníku týmu Mšec a kouč hostujícího mužstva Zdeněk Vopat se opřel do sudího Šváchy.

V největších městech kraje volby tolik netáhnou

Střední Čechy – Kde si v době komunálních voleb občané pospíší k urnám – a kde naopak hodně lidí zůstane doma? Ovlivnit to může leccos – od ohlasů nějaké místní aféry až třebas po aktuální počasí. Dá se ale předpokládat, že mezi velkými středočeskými městy bude k těm s nejvyšší volební účastí patřit Benešov. V dlouhodobém srovnání okresních měst drží laťku nejvýš.

Jiří Verner: Ve skautu se snažíme ctít tradice

Nové Strašecí – Jiří Verner je vedoucím oddílu skautů v Novém Strašecí. Konkrétně vede Smečku vlčat "Bílí vlci". Podle jeho názoru je zájem o skauting nyní veliký. A i přesto, že v současné době je svět plně zasažen moderními technologiemi, ve skautu se i nadále zaměřují na tradice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT