Místní obyvatelé zatím čerpají vodu ze studen. Ty ale v době sucha vysychají. „V létě jsme podobně jako v nedalekém Bedlnu museli přistavět cisternu. Nacházíme se v suché oblasti a voda zde zkrátka chybí. Celkově tu infrastruktura sítí nedostačuje, není zde také plyn, ale voda je podle mého názoru nejdůležitější, proto jsme začali s vodovodem,“ nastiňuje starosta Krt Tomáš Paradovský.

Předběžný rozpočet projektu je stanoven na přibližně 18 milionů korun. Sedmdesát procent nákladů bude pokryto ze Státního zemědělského intervenčního fondu.

Na spoluúčast, která by měla činit více než 5 milionů, obec šetří již osm let. „Už tehdy se začala plánovat jeho výstavba, a tak se přebytky z rozpočtu ukládaly a příliš se neinvestovalo. I tak je ovšem pravděpodobné, že si budeme muset vzít úvěr,“ sdělil krtský starosta.

Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po prvním kolo prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha.
Na Rakovnicku triumfoval Babiš. V Krtech obdržel více než dvě třetiny hlasů

Stavba vodovodu ovšem není jedinou investiční akcí města v tomto roce, i když se jedná o zdaleka největší. „Ještě plánujeme veřejné osvětlení a dokončí se některé drobné akce z loňského roku,“ přiblížil Paradovský.

Obec má i další plány, například stavbu kanalizace či fotovoltaickou elektrárnu. „Vše se ovšem bude odvíjet od financí, tedy i od částky, kterou vynaložíme za vodovod, a tak nejsem schopen říci, zda to budeme schopni zafinancovat v nebližší době,“ uzavřel starosta.