Mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková konkretizovala: „Přesto ve Středočeském kraji denně vyjedou kolegové v průměru k sedmdesáti lidem, kteří vlivem horka zkolabovali, nebo se zhoršil jejich zdravotní stav."

Přímo na Rakovnicku pomáhali mimo jiné rakovničtí záchranáři řidiči osobního auta, který při jízdě zkolaboval za volantem. „Ztratil vědomí, přejel na silnici u Kněževsi do protisměru a srazil se s osobním autem," popsala Tereza Janečková.

Nikdo při této nehodě nebyl naštěstí zraněn a muž byl při příjezdu záchranné služby již při vědomí. Po kontrole zdravotního stavu a zahájení léčby byl převezen na vyšetření do rakovnické nemocnice.
Rakovnická záchranná služba zasahovala také u starší ženy. Vyjela k autobusu, který zastavil nedaleko Hořesedel. Cestující v něm zkolabovala. „Důvodem bylo dusno a pacientka sama přiznala, že málo přes den pila," popsala další případ Tereza Janečková. Po stabilizaci zdravotního stavu, ke které výrazně pomohlo doplnění tekutin, byla žena ponechána na místě.

Lidé, kteří mají nedostatečný termoregulační systém, nemají velkou potřebu pít a ani v takto teplých dnech nepociťují horko. Paní Petra z Rakovníka potvrdila: „To je můj celoživotní problém. Prostě nemám potřebu pít a už se mi to mockrát vymstilo. Tedy zatím jen úpornou bolestí hlavy. Když jsou ale takovéhle vysoké teploty, pokusím se to napravit."

Nejen jí, ale i dalším lidem, kteří pití zanedbávají, totiž hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a ztráta vědomí. A pozor, teplé počasí a sluneční záření může způsobit zdravotní potíže i zdravým lidem. Horka ohrožují i ty, kteří mají oslabený imunitní systém po prodělané chřipce, viróze či střevních potížích.

Prevence je jednoduchá, stačí dostatečně pít. „Není mi příliš dobře. Je dusno, a tak raději nevycházím ven. Měla bych jít něco udělat na zahrádku, ale to musí počkat. Zalévat půjde syn," přiznala paní Jarmila z Nového Strašecí.

Mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková vysvětlila: „Horké počasí hůře snášejí chronicky nemocní lidé, zejména kardiaci a astmatici, kteří trpí především dechovými obtížemi."
A ještě jedno varování. Alkohol stejně jako káva dehydratuje. „Na pivo mám chuť, ale v tomhle horku si dám jen skleničku po večeři. Tady u vody bych si to dobře rozmyslel," řekl pan Miroslav, který se přišel svlažit k řece Berounce. „Lékaři doporučují pít hlavně vodu a minerálky," zdůraznila ještě Tereza Janečková.