Letošní, v pořadí již 22. ročník těchto historických slavností, které pořádají profesionální šermíři Merlet a státní hrad Křivoklát, se uskuteční ve zdech gotického hradu už o prvním říjnovém víkendu.

V sobotu 1. a v neděli 2. října se opět návštěvníci přenesou do středověku a průvodcem jim bude nejlepší evropská šermířská skupina a její hosté.
A proto jsme požádali o pár informací k této akci Pavla Konvalinu, dramaturga Merletu: „Také letos si budou moci všichni dosyta užít šermířských soubojů, turnajových klání, velkolepého rytířského průvodu, dobové hudby, divadla, tržiště a dalších bodů programu, který je směřován na celé rodiny. Na své si určitě přijdou jak dospělí návštěvníci, tak i děti."

Vlastní program nabízí celou řadu atraktivních bodů.

Vystoupení se budou opakovat po oba dva dny, takže nikdo o žádné z nich nepřijde. Představovat šermíře ze skupiny Merlet by bylo nošením dříví do lesa. Bezesporu nejlepší česká skupina už na hradech vystupuje jen výjimečně, věnuje se hlavně natáčení historických velkofilmů. „Protipólem turnajových klání a lítých soubojů bude komediální představení skupiny historického šermu Barbaři ze Šumperka. Dobovou hudbu bude hrát kapela Krless, která patří ke špičce svého žánru," upozornil Pavel Konvalina.

Ani letos nebude při Křivoklání chybět divadlo. S loutkami zavítá na hrad principál Pepino von Dráček se svým divadélkem Basta-fidli.
Na své si přijdou i ti, kteří mají rádi zvířata. Koně, kteří si „zahráli" ve slavných filmech, představí Česká barokní společnost. Sokolník Teir předvede, co všechno umí jeho dravci.

Po oba dva dny, vždy ve 13.15 hodin, vstoupí na hradní nádvoří velkolepý kostýmní průvod. Jakmile rytíři „obsadí" nádvoří, oznámí herold začátek turnaje, v němž se budou stateční muži bít „na život a na smrt". „Pro všechny milovníky historických zbraní a zbroje bude otevřena dobová zbrojnice i s odborným výkladem o zbraních. A protože se bude jednat o filmovou zbrojnici, dozví se návštěvníci, ve kterých historických filmech lze vystavené zbraně spatřit," upozornil také Pavel Konvalina.

Jako každým rokem, i letos připravil Merlet pro návštěvníky Křivoklání novinku. „Budou jí oživlé sochy v historizujícím stylu, s nimiž se budou moci v areálu hradu setkat," popsal Pavel Konvalina. Pro nejmenší jsou pak připraveny animační hry. Kdo bude chtít, může si vyzkoušet i střelbu z luku nebo kuše. Ke Křivoklání neodmyslitelně patří dobový jarmark. „Ani ten nebude letos chybět. Trhovci nabídnou rukodělné výrobky a drobnosti pro radost a potěchu duše," doplnil Pavel Konvalina.

V šenku U Zlatého hroznu, v hradní krčmě a cukrárně i v dalších tavernách bude skvěle postaráno o chuťové buňky příchozích. O pivo, víno, medovinu, staročeské polévky, opékanou slaninu, pečené maso, placky, sladkosti a lahůdky všeho druhu nebude nouze. Po oba dva dny bude hradní brána otevřena od 10 do 18 hodin.

V sobotu 1. října vypravují České dráhy na Křivoklát historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična. Ten vyjíždí z Prahy-Braníka v 9.13 hodin a na Křivoklát dorazí v 11.14 hodin. Nazpátek do Prahy se vydá vlak z Křivoklátu v 15.52 hodin.