Deset nejúspěšnějších stavitelů ze středních Čech sem bylo pozváno se svými rodiči na zábavné odpoledne spojené se slavnostním vyhlášením výsledků, ale měli také unikátní možnost si prohlédnout jak jejich oblíbená stavebnice vzniká. Navíc žádné z dětí se domů nevracelo s prázdnou.

Prvenství v soutěži získal osmiletý Ondřej Kočárek z Jinců na Příbramsku. O soutěži se dozvěděl na stránkách Berounského deníku. Odborná porota ocenila, že z jeho práce je jasně zřejmé, co v létě prožil Ondra totiž postavil celý prázdninový seriál. „Nejprve jsem postavil jak jsem byl s mámou na dovolené u moře, pak s tátou na dovolené v Polsku na kolech, návštěvu pizzerie s kamarádem v Protivíně, sekání trávy na naší zahradě, návštěvu muzea LEGO v Táboře a nakonec nemocnici v Příbrami, kde jsem byl poté, co jsem si o kukuřici prořízl ruku," popsal sérii Ondra.

Slavnostního vyhlášení se spolu se svým sedmiletým bratrem Jakubem zúčastnil také desetiletý Jan Učík z Rakovníka. „Postavil jsem svůj zážitek z karavanu u moře v Polsku. Kromě karavanu a moře jsem vytvořil plavčíka a koupající se děti," prozradil .

Z Rakovníka si pro druhou cenu do kladenské firmy LEGO přijel desetiletý Michal Byrtus. Ten ze stavebnice vytvořil Rešovské vodopády.
„Jsou v Jeseníkách na moc pěkném místě. Cesta k nim byla dobrodružná. Byl jsem tam s rodiči. Bylo těžké tento námět vymyslet, ale už lehké ho vytvořit," řekl Michal.

Kryštof Šanda ze Slaného se v soutěži prezentoval stavbou solného dolu v německém Bertechsgadenu, kam o prázdninách zavítal s rodiči.
„Rozmýšlel jsem se, zda vytvořit tento solný důl, nebo postavit horu, která měří šestnáct set metrů, která je také v Německu. Nakonec jsem zvolil důl," uvedl Kryštof.

Práce dětí posuzovali designéři, kteří se 3D modely zabývají profesionálně. „Řekli jsme si, že zajímavý bude jejich úhel pohledu," konstatovala manažérka společnosti LEGO Daniela Swart.

Odborná porota stanovila čtyři kritéria. Byly to námět, originalita, detail a náročnost. Jednotlivá díla byla bodována na stupnici od jedné do deseti a součtem bodů z jednotlivých kategorií vzniklo výsledné pořadí.

„Na slavnostní odpoledne jsme pozvali deset nejúspěšnějších dětí. Ty se i s rodiči seznámili s prací designérů, prohlédli si provoz továrny, kde viděli, jak se stavebnice kompletují, měli možnost si i hrát," uvedla Daniela Swart.¨

Finalisté soutěže si domů odvezli diplomy, stavebnice a navíc i raritu – kačenku, která byla vůbec prvním výrobkem společnosti. Ta je totiž v obchodech neprodejná. „Velmi mě překvapilo, jak byly děti z návštěvy naší továrny nadšené, i že si rodiče udělali čas a přijeli. Už dopředu jsem od nich dostávala zprávy, jak se těší," dodala manažerka.

Nejúspěšnější stavitelé

1. Ondra Kočárek, 8 let. Cyklus příběhů na kolech, v pizzerii, sekání trávy, Bulharsko, muzeum LEGO a nemocnice.
2. Michal Byrtus, 10 let. Rešovské vodopády.
3.-5. Vladislav Hout. 9 let. Lanovka Karwendel.
Martin Šimuni. 9 let, Autodrom.
Jan a Jakub Učíkovi, 10 a 7 let. Dovolená v karavanu.
6.– 10. Kryštof Šanda, 8 let. Solný důl Berchtesgaden.
Anna Hoffmanová, 8 let, Na hradě.
Martin Jelínek, 5 let. Výlet do zoo.
Luděk Jaroměřský, 10 let. Týden na farmě.
Matěj Svoboda,11 let. Výstava traktorů v Chomutově, závody do vrchu v Žebnici.