Ale pokud vstoupíte dovnitř, hned jste vyvedeni z omylu. Knihovna má několik místností s řadami polic plných knih. Protože sem zavítají malí i velcí, ti nejmenší čtenáři tu mají prostor jen pro sebe. Stolek s židlemi a knihy vyskládané na dalších stolech tak, aby k nim i ti nejmenší dobře mohli a sami si je prohlíželi. Někdy si s knihou posedají jako vlaštovky na schůdky. Nejmladšímu čtenáři Tobískovi jsou čtyři roky. Nejstarší je sedmaosmdesátiletá paní.

Říci, co v Chrášťanech nejvíce letí, se nedá. Tady se čte zkrátka všechno. Detektivky, naučná literatura, povídky. Ženy čtou zamilované romány. Děti místo klasických pohádek zase dětské horory a napínavé knížky i detektivky s lupou. Dívky příběhy o koních. Kromě knih knihovna nabízí k půjčení i dvanáct různých časopisů. Ve vlastním fondu má i pěknou řádku povinné literatury.

Nové knihy se nakupují z obecního rozpočtu. S nákupem pomáhá i Městská knihovna v Rakovníku. Dále sem tak dvakrát do roka přicházejí knihy z nabídky Středočeské vědecké knihovny v Kladně ve výměnných souborech. Tam jsou namíchány tituly různého žánru.

Knihovnici v obecní knihovně už léta dělá starostka obce Jana Tlapáková: „Snažíme se dokupovat horké novinky, které mezi lidmi nejvíce frčí, abychom měli čtenářům co nabídnout. Máme zhruba pětašedesát čtenářů. Chodí sem tak nárazově. Někdy jich přijde v létě více, někdy v zimě. Jsou mezi nimi i chalupáři."
Ještě před tím snad čtyřicet let funkci knihovníka zastával Jaroslav Chalupa. Když ve vysokém věku skončil, převzala po něm žezlo Jana Tlapáková. Do knihovny často zavítala jako velký čtenář. Pomáhala také panu Chalupovi balit knížky. Ten pak ještě v tehdejší okresní knihovně v Rakovníku, která měla na starosti vesnické pobočky, navrhl, aby knihovnictví v Chrášťanech převzala Jana Tlapáková. Po Jaroslavu Chalupovi ještě v regálech zbyly knihy zabalené v papíře a jednotně nadepsané krásným rukopisem.

Čtení současnou knihovnici neopustilo. Má ráda historické romány, české autory, například Otu Pavla, Ludmilu Vaňkovou. Čte i žhavé novinky, aby mohla čtenářům poradit. Příliš ji nezaujaly detektivky.

„Mám pořád ráda klasické pohádky, třeba Báchorky od Boženy Němcové, i když kniha měla černobílé ilustrace. Jako holka jsem si mohla představovat, jaké šaty měly princezny. Ráda objevuji úplně neznámé pohádky," přiznala se Jana Tlapáková.

S prací knihovnice zdatně Janě Tlapákové pomáhá Lucie Řezníčková, která má také ráda knihy. V ní si vlastně současná knihovnice vychovává také svého nástupce.

„Líbí se mi, že mám přehled o všech novinkách i o tom, které knihy tu máme. Když přijdou nové knihy, hned si je prohlédnu, a když mě zaujmou, půjčím si je. Jinak si půjčuji podle nálady. Někdy thrillery, detektivky, někdy zamilované. Přečtu tak jednu knihu týdně," svěřovala se Lucie Řezníčková.

V knihovně je otevřeno každou sobotu odpoledne. Každý týden sem zavítá Vendula Dobrá z Chrášťan. „Vyberu si pokaždé nějaké časopisy, knihy všeho druhu a hlavně knihy pro děti. Ty ještě nečtou, ale rády si prohlížejí. Také jim předčítám. Doufám, že jim zájem o knihy vydrží. Mají rády krtečka, hajného Robátka, dinosaury."
Zlata Benešová si zase přišla vybrat knihy do vlaku. „Hodně cestuji. Denně jedu tak hodinu a půl vlakem, takže při tom čtu detektivky, různé romány a také historické knihy."

Knihovna Chrášťany:

- má 65 čtenářů
- nejmladšímu jsou 4 roky
- nejstaršímu 87
- nabízí 12 titulů časopisů
- zdejší čtenáři čtou detektivky, naučnou literaturu, zamilované romány, dětské horory, detektivky, příběhy o koních