Poslední říjnový víkend bude v Mutějovicích patřit tradiční Hubertově jízdě. Více nám k akci řekla za pořadatele Jezdecký klub Mutějovice Soňa Krupková.

Hubertova jízda, pořádaná vaším klubem, má dlouholetou historii…
Pořádáme je od roku 1987. Tehdy jsme začínali ve Hředlích se čtrnácti jezdci a šesti kočáry. V této sestavě se uskutečnily dva ročníky. Pak se Hubertova jízda přesunula do Mutějovic. To bylo v roce 1993.

Bude i letos zainteresována do akce koza Pepina?
Bez té už si slavnostní zahájení v jedenáct hodin dopoledne nedokážeme na našem statku ani představit. Před lety ji na jízdu přivedl jen tak z hecu Václav Leitner. Našel ji uvázanou u plotu, odvázal ji a vzal s sebou. Koza šla krásně vedle něho v čele průvodu. To se chytlo a před každým dalším Hubertem se lidé ptají, jestli bude zase koza. A tak se to vlastně tady v Mutějovicích uzákonilo, že je to s kozou. Nastoupí jezdci, dělá se průvod obcí. Vepředu koza a za ní jedou seřazení koně.

Můžete nastínit další program Hubertovy jízdy v Mutějovicích?
Jak asi každý tuší, Hubertova jízda je inspirována tradicí jezdeckých honů na lišku a je jakýmsi ukončením jezdecké sezony. Dnes už se ale nehoní živá liška, ale jeden z jezdců má na levém rukávu připevněn liščí ohon. Součástí dne jsou také soutěže, jedou se klasické parkury, tedy skákání přes překážky, dostih, barely. Ukázka volné drezúry koní Václava Staňka z Koňského dvorce Chmelištná. Na dětské účastníky čekají soutěže hon na králíčka a židličkovaná. Nebude chybět ani soutěž o nejkrásnějšího koně.

Jaké jsou letos ceny?
Pro dostih velkých koní je za první místo selátko a pro malé koně dort ve tvaru koně. Pro terénní parkur je za 1. místo pro velké koně zaplacena hodina na bowlingu a pro malé koně tričko s koněm. V barelech je za 1. místo pro velké koně rovněž hodina bowlingu a pro malé koně polštář s koněm.

Závěr Hubertovy jízdy bude patřit opět neopomenutelnému soudu v pohostinství Pod Pravdou v Domoušicích, kde bude od 20 h večer zábava s rakovnickou kapelou Hon na medvídka.