První dny ukázaly, že v systému se objevilo několik malých závad a zhruba polovina lidí si na nový systém ještě zvyká, když chtěla platit až u výjezdových závor. Je však nutné dodat, že se jedná o dvacetidenní zkušební režim.

Někteří řidiči si nový systém pochvalují, jako například pár, který z Rakovníka pochází, ale žije již jinde. „Je to jednoduché, bezvadné. Určitě je to rychlejší a budou zde menší fronty. Dříve, když jsme v Rakovníku byli ve všední den, byly zde strašné fronty. Jsme jedině pro.“

Problém s novým modernizovaným parkovacím systémem nemá ani další řidička. „Je paráda, že tu nikdo není, protože se všichni vystrašili těmi články. Nevadí mi ani jeden systém, něco se vybírat musí. Nemám s tím tedy vůbec žádný problém a naopak jsem spokojená, že dnes žádné fronty nejsou,“ povšimla si.

Jsou ale tací, kterým nový parkovací systém moc nevoní. „Předtím to bylo lepší. Vytáhla jsem si lístek, projela náměstí a bylo to bez problémů. Abych dala jen za průjezd deset korun, to si myslím, že je přepych. Třeba v Berouně to funguje mnohem lépe,“ uvedla nespokojená řidička.

Rovněž na sociální síti jsou nad zmodernizovaným parkovacím systémem rozpaky. „Hned po ránu stávkovala závora ve Vysoké ulici, ulice ucpaná snad ve dvou řadách, první stála dodávka snad s pečivem, řidič chodil venku a nadával do telefonu. Po chvíli přiběhl jakýsi mladý muž a závoru zvedl. Prima začátek,“ sdělila na facebooku uživatelka Dana Jarnotová Křížová. Nespokojená byla i uživatelka facebooku Eva Pokorná. „Zase budou vydělávat na starých lidech, protože ví, že k lékaři se musí dostat. Někteří jsou rádi, že sotva vystačí.

Při novém zavedení modernizovaného systému asistovali i pracovníci firmy AS Parking s.r.o, která systém zhotovila. Přítomen byl u výjezdových závor i Dušana Godeša, ředitel Údržby městských komunikací Rakovník, který vidí největší problém v informovanosti lidí. „Systém má pořád drobné mouchy, takže se to ladí. Nicméně horší je, že lidé jsou zmatení a neví, že se platí již na náměstí v platbomatech a nedá se zaplatit při výjezdu, takže by to možná chtělo zvýšit informovanost. Lidí je zhruba padesát procent a zatím jsme na ně velmi tolerantní, takže jim vysvětlím, jak to funguje a ještě je pouštíme,“ uvedl Dušan Godeša.

Ten se také zmínil o druhu technických problémů, které zatím nový parkovací systém provází. „Problém byl s načítáním SPZ, který je přes kameru. Jelikož tam svítilo sluníčko, musela se nastavit clona, aby to kartu načetlo. Další drobností bylo při nastavení IP adresy, která nemůže být automatická. Jeden platbomat také nebral mince. Takovéto drobnosti nyní za pochodu řešíme,“ přibližuje Godeša.

Ředitel Údržby městských komunikací vidí jinak v systému hlavně pozitiva. „Systém se mi zdá rychlý, pokud lidé platí, jak mají, nevznikají fronty. Dobré také je, že můžeme sledovat vše online. Víme, kolik je v každém platbomatu peněz a jakou jsou zde mince, takže případně doplňovat na rozměnění. Výhodou také je, že když vypadne proud, šranka jde automaticky nahoru, což dříve nešlo,“ uvedl Godeša a dále zdůraznil, že pokud má někdo nějaký nestandardní problém, může volat ústřednu, od 18 hodin městskou policii, která vzdáleně zvedne šranku a povolí průjezd.

Po skončení zkušebního režimu bude parkování již na rakovnickém náměstí bezkontaktní. Dvě výjezdové závory v Žižkově náměstí, které nahradily dosavadní výběrčí budku, byly posunuty o několik metrů dál za a odbočku do ulice V Hradbách. Vjezd na náměstí je možný z Palackého a z Vysoké ulice.