A co knihovny, nejsou už přežitými institucemi? Jak se žije knihovnám nejen ve městě, ale i na vesnicích, vám přinášíme v knihovnickém seriálu.

Celkem šest set čtyři lidí denně projeví zájem o městskou knihovnu v Rakovníku. Neznamená to ovšem, že by si každý den přišlo tolik lidí vypůjčit knihu.

Rakovnická knihovna totiž zdaleka jen nepůjčuje knihy, ale nabízí další aktivity. Zajišťuje informační centrum, výstavy a další program v roubence Lechnýřovně, kulturní akce a denně aktualizuje webové stránky. Zájem o knihovnu stoupl. Loni ji navštívilo pět set devadesát lidí.

Číslo potěšilo ředitelku Městské knihovny v Rakovníku Milenu Křikavovou: „Máme velkou radost, že číslo neklesá. Čtenářů je stále stejně. O trochu stoupla čísla ve výpůjčkách. Největší zájem je o kulturní akce knihovny."

Trochu poklesl zájem o videopůjčovnu, což je podle ředitelky logické, protože lidé si stahují filmy z internetu, nebo sledují stovky televizních kanálů. Videopůjčovna je zaměřena na českou produkci. Nabízí hlavně české filmy. Zaměstnanci se snaží dokupovat i oceněné filmy, pokud jsou v nabídce pro videopůjčovny, řada filmů je pouze pro kina.

Knihovně hodně pomáhá informační centrum. Sem si našlo cestu hodně lidí. Radost dělá i roubenka.
„Sice nás stojí hodně sil. Snažíme se v ní aktualizovat výstavy, aby se sem lidé měli proč vracet a nevznikl tu skanzen," vysvětlovala Milena Křikavová.

Pro knihy lidé přicházejí více v létě. Ukázala to čísla už před třemi lety. Dříve patřily mezi nejsilnější měsíce leden, únor. Nyní, ač je v červenci a srpnu omezená provozní doba, přichází více lidí a odnáší si více knih. Návštěvnost ovlivňuje možná i počasí. Letos o jarních prázdninách bylo v dětském oddělení stále plno.
„Spousta lidí sem chodí nejen pro knihy, ale i číst, popovídat si, setkat se s přáteli. Jsme rádi, že to takhle funguje. Chceme, aby knihovna nebyla jen půjčovna, ale také komunitní místo," řekla ředitelka Městské knihovny Rakovník Milena Křikavová.

A to se také daří. Do dětského oddělení zajdou maminky s dětmi nejen za knížkami, ale i si popovídat. Někdy tam dítě na chvilku nechají a odskočí si do města. Stejně funguje i roubenka. Tady si děti hrají nahoře v podkroví.

Protože je rakovnická knihovna také nositelem kultury, už nyní má naplněný kalendář různými akcemi po celý rok. Nejvýznamnější měsícem je březen, měsíc čtenářů, a říjen, měsíc knihoven. V březnu knihovna připravila čtení a hraní s dětmi. Významnou akcí bylo úterní Listování v Domě osvěty, kdy se představily dvě knihy, Malá princezna a Bláznivá teta a já. Listování pokračuje i nadále.

Od 19. března můžete v roubence navštívit výstavu Jarní sny, spojenou s akcí Číst nás baví. Děti ze základních škol společně s dospělými tam budou číst, hrát si a kreslit.

Po celý rok si s knihovnou můžete připomenout stoleté výročí narození Bohumila Hrabala. Čeká na vás mnoho dalších akcí během roku.