S vystavováním si takzvaně pomáhají chovatelé z celého okresu. Vystavují tu například rakovničtí, kolešovičtí a samozřejmě téměř všichni všetatští. Ti pak zase na oplátku zaplní výstavu svým kolegům z okolí.

„Lidé hodně nakupují slepice, zřejmě kvůli drahým vejcím. Také se zvedl zájem o králíky, a to nejen u registrovaných chovatelů.

Pro chovnou samici si přijel Daniel Křižík s dědou Jiřím Křižíkem z Pavlíkova. „Králíky chová děda. Pomáhám mu. Když je na dovolené, chodíme je k němu krmit. „Vybíráme kalifornského. Doma samici zkřížím s činčilou. Chováme je jen na maso. Dříve jsem měl moravské modré," vysvětlil Jiří Křižík.

Ocenění
Čestnou cenu a pohár za nejlepšího holuba získal Josef Hejda. Vystavoval Českého staváka. Holuby chová od dětství. Staváky měl zkraje, pak přesedlal na Rakovnické kotrláky. Před čtyřmi lety se k stavákům zase vrátil. „Počítám s ním do chovu. Získal už několik čestných cen, proto je do chovu velmi cenný," uvedl chovatel Josef Hejda. Kromě holubů má i drůbež a třeba koně. Podle něj vůbec nevadí, že jsou holubi, jak se říká, peníze na střeše, protože je to zkrátka láska k tomuto koníčku.

I když všetatští chovatelé uspořádali výstavu už potřicáté, zájem o chovatelství mezi mladými příliš není. Organizace čítá patnáct členů. Zhruba před třiceti lety jich bylo třicet sedm.

„Máme tu několik mladších chovatelů, ale žáky nebo studenty bohužel ne. Dnes spíše mladí sedí u počítače a sepětí s přírodou jim chybí. Přitom je chovatelství sice nákladná, ale krásná věc," řekl předseda ZO ve Všetatech Miloš Herink.

Sám chová holuby Prácheňské káníky, slepice Velsumky zdrobnělé a králíky. Chovatelství se věnuje téměř padesát let. Prácheňské káníky má už od roku šedesát sedm. K tomu, že ubývají chovatelé ve vyšším, většinou důchodovém věku, přispěla například i nižší úroda obilí v letošním roce. To zvedlo cenu nejen obilí, ale i krmných směsí.