Potvrdil to i lídr vítězné ČSSD a starosta města Karel Filip: „V úterý večer jsme se sešli se zástupci KSČM, ODS, MPR a KDU – ČSL. Ve středu se zástupci TOP 09 a Závislých. Po tomto prvním kole uděláme analýzu, kterou předložíme výboru ČSSD. Ten pak řekne, kam se budeme ubírat."

Sociální demokraté se tak sešli se všemi stranami, které jsou ve hře. Chtěli od jejich zástupců vědět požadavky a možnosti spolupráce.

„Nechtěli jsme strany rozdělit na prvořadé a druhořadé, proto jsme jednali se všemi," dodal Karel Filip. Druhé kolo jednání ČSSD plánuje až na příští týden.

Pozvolné vyjednávání zřejmě dovoluje výsledek voleb. Žádné překotné změny se v Novém Strašecí neudály.
Překvapením může být jen posílení vítězné ČSSD o tak velké množství hlasů. Druhá strana Město pro rodinu si udržela svůj stávající post. O to bude vyjednávání v Novém Strašecí lehčí.

„Stávající koalice byla odměněna hlasy voličů. Myslím, že lidé ocenili práci, kterou zastupitelé během uplynulého volebního období vykonali," zkonstatoval lídr MPR Jan Bureš.

Strana měla první schůzku v úterý s ČSSD. Schůzky s dalšími stranami budou následovat.
Prioritou MPR bylo jednat jako první s vítězem voleb. Na to, kdo usedne na radnici do křesla starosty, je ještě podle Bureše brzy. „Myslím, že z devadesáti procent zůstane na postu Karel Filip. Otázka místostarosty je ještě otevřená," uvedl Jan Bureš.

Na radnici se tedy mezi stálými tvářemi objeví i nové. Důležité je, aby to na radnici klapalo a zástupci stran a koalic spolu spolupracovali.

V úterý se také s vítěznou stranou sešli zástupci KSČM, jak potvrdil její lídr Zdeněk Thuma: „Byli jsme osloveni vítěznou stranou ČSSD a vyjádřili jsme jí podporu."

Zástupci ODS se rovněž v úterý sešli na městském úřadě na základě výzvy starosty Karla Filipa s ČSSD. „První předběžná otázka byla, jestli jsme ochotní ke spolupráci. Budeme vyzváni podruhé, poté, co se dohodneme mezi sebou. Žádné závazné resumé není. Příští týden se uskuteční další schůzka," uvedl lídr ODS Pavel Vaic.
Novostrašecká ODS sama žádnou stranu k jednání neoslovila. Ani se k tomu nechystá. Tak to vyplynulo z prvního jednání s vítězem voleb ČSSD.

Jesenice
V Jesenici by se k povolebnímu vyjednávání měly sejít vítězné strany v neděli.
Starosta města Jan Polák vysvětlil: „Domluvili jsme se, že se sejdeme v neděli ve tři hodiny odpoledne. Pan Ivan Procházka za Nezávislé kandidáty řekl, že někteří jeho spolustraníci jsou zatím mimo republiku. Neděle je tedy první termín, kdy jsme schopni se nějakým způsobem sejít."

Jan Polák věří, že Nezávislí kandidáti budou ochotni s ODS spolupracovat. „Je ale určitě slušností se sejít i s ostatními stranami, pobavit se s nimi o výsledku jednání a nabídnout jim případně posty ve výborech a tak podobně," doplnil Jan Polák s tím, že jedním z bodů, se kterým půjde ODS v Jesenici do vyjednávání, bude návrh na to, aby byl i nadále v Jesenici starostou. „Ale uvidíme, jak budou jednání probíhat," dodal Jan Polák.
Za Nezávislé kandidáty potvrdil nedělní schůzku Ivan Procházka. „Sejdeme se my čtyři a čtyři zástupci z ODS. Myslím, že k nějaké dohodě určitě dojde. Chceme totiž stejně jako ODS pokračovat v práci, která byla tady v

Jesenici v uplynulých čtyřech letech intenzivně nastartována. Shodu s ODS určitě najdeme."
Petr Sunkovský (ČSSD) k tématu povolebního vyjednávání v Jesenici řekl: „Vítězné strany jsem nekontaktoval s tím, že bychom se chtěli dostat na radnici do nějaké koalice. Asi by to bylo i zbytečné. Na hlasy jsme sice měli stejně, ale nebyli jsme takzvanými vítězi. Ani nás nikdo neoslovil. Navíc nejde o boj o pozice na radnici, ale jde o celkový chod obce, abychom táhli za jeden provaz. Je, myslím, jedno, zda jsme na radnici nebo ne. Když jde pro dobro obce, tak věc prosadí všichni bez ohledu na to, zda jsou na radnici nebo ne."

Branov
Na pondělí příštího týdne by mělo být domluveno povolební vyjednávání až doposud v ne příliš přátelské atmosféře Branova.

Zástupce Sdružení nezávislých kandidátů „Za společný Branov" Karel Sklenička konstatoval: „K povolebnímu vyjednávání tady v Branově ještě nedošlo. Už jsem opozici posílal dotaz, ale zatím mi žádná odpověď nepřišla. Nevím, jak to plánují. Pan starosta říkal, že by to mělo být během týdne. Takže nevím, zatím nám nedali vědět."

Starosta František Štiller za ČSSD uvedl: „První společná schůzka bude navržena na pondělí příštího týdne. Tam se zároveň domluvíme, kdy konkrétně se bude konat veřejné zasedání." František Štiller ale zároveň upozornil, že má každý právo podat do patnácti dnů odvolání k výsledkům voleb a že se do třicet dnů musí uskutečnit ustavující zasedání. „Tento bod ze zákona o obcích bude u nás v Branově splněn."