„Neudržovaný stav této budovy nás v současnosti trápí úplně nejvíc. Držitel vlastnického práva byl již několikrát osloven s tímto stavem své nemovitosti něco udělat. Nic jiného, než demolice, se s tím totiž dělat nedá,“ je přesvědčena starostka Mšeckých Žehrovic Romana Metelková.

Objekt je po pravé straně hned za levotočivou zatáčkou hlavní silnice. Obec se opakovaně písemně obrací na majitele objektu i příslušný stavební úřad v Novém Strašecí, ale marně. „Občané stav této budovy vnímají velmi negativně. Tento objekt, který stojí u hlavní silnice, ohrožuje podle názorů občanů jejich životy, zdraví a hyzdí naši obec, a to už třicet let,“ shrnula starostka.

Podobný problém mají i v Čisté, kterou nejvíce hyzdí dům číslo popisné 197, tedy budova bývalého Pramenu. „Objekt má soukromý majitel, který je podle dostupných informací v exekuci. Spadl tam komín a problémem také je, že na objekt navazuje soukromý rodinný dům,“ řekl starostka Blanka Čebišová s tím, že obec neví, co si počít. "Padají tam i tašky, takže obec jeho okolí uklidí sama. Bohužel s majitelem v kontaktu nejsme, neozývá se nám. Ani nevíme, zda ho ještě vlastní,“ dodala Čebišová.

V Kolešovicích bojují například s domem, který stojí přímo naproti poště. „Naši nepřizpůsobiví občané tam chodili a kradli tam železo, pak i rozbíjeli sklo, takže do domu prší. Museli jsme dělat i opatření, aby rozbité sklo na chodníku někoho nezranilo,“ sdělil starosta Kolešovic Martin Dvořák. V tomto případě to však vypadá na změnu k lepšímu. Nedávno totiž dům koupil nový majitel. "Uvidíme, co s tím začne dělat,“ dodal Dvořák.

Města jsou na tom lépe

V Rakovníku se podle mluvčího rakovnické radnice Jiřího Cafourka žádný takový objekt již nenachází. „V tuto chvíli se nic podobného v Rakovníku neřeší. Byly tu dva takové případy, ale ty jsou již vyřešené,“ sdělil mluvčí.

Ani v Novém Strašecí podle starost Karla Filipa v současnosti neřeší problémové objekty. „Akorát objekt starého Hamira opravdu ohrožoval a bylo to tam nebezpečné, protože tam chodily i děti ze sídliště. Nyní mě ale nic jiného nenapadá,“ podotkl starosta.

V Jesenici se s problémovými objekty ještě nedávno potýkali, ale majitelé se podle radnice nakonec polepšili. „Byly tu případy, kdy třeba padaly tašky ze střechy, byla rozbitá okna, ze kterých vypadávaly střepy na chodník, ale to se poté vyřešilo. Musím říci, že stavebnímu úřadu se daří majitele přimět, aby své objekty uvedly do stavu, který neohrožuje,“ poznamenal starosta Jesenice Jan Polák.