V královské hře se utkalo čtyřicet tři dětí. Takovou účast hodnotil vedoucí šachového kroužku Jaroslav Satranský jako dobrou: „Jesenice i Rakovník jsou na okraji všech čtyř okresů, takže sem většinou přijíždí méně dětí. Navíc dále na západ od nás žádné šachové kroužky nejsou. I když sem mohou přijet i hráči z jiných okresů, ale účast se jim nepočítá do celkového hodnocení."
Barvy našeho okresu hájili: Jana Pokorná z Rakovníka a Petr Koníř z Jesenice, oba členové rakovnického šachového kroužku. Poprvé na turnaj přišli Lukáš Houdek, Vojta Ctibor a Zdeněk Konček ze Základní školy v Jesenici. Turnaj je totiž otevřený každému a zároveň slouží jako náborová akce pro zájemce o královskou hru. Zahrát si tedy mohl každý, i neregistrovaný. Hráč se musí zaregistrovat, až když postoupí do finále.

Ještě před začátkem turnaje si dávali šachovou rozcvičku zástupci z jesenické základní školy. Vojta Ctibor hraje šachy už čtyři roky většinou doma s maminkou. Hru ho naučil strýc. „Dneska bych chtěl vyhrávat. Musím si dávat pozor, abych hned nedostal šach mat. Rád hru začínám. To je pro mne lepší," prozradil taktiku Vojta.

Vedle hrál Zdeněk Konček se svým otcem Zdeňkem. „Naučil jsem syna jednotlivé tahy s figurkami a dál už mu neradím. Musí hrát sám. Šachy se nejlépe naučí, pokud se hodně hrají a stále opakují. Pořád se musí přemýšlet dva tři tahy dopředu," popisoval pan Zdeněk. Přišel se synem vůbec poprvé, aby si vyzkoušel hru s několika soupeři a zjistil, jak se bude držet.

Celkem si šachisté během roku zahrají na osmi turnajích. Počítá se jim pět nejlepších. Ti nejlepší pak postupují do finále přeboru Středočeského kraje v červnu. V Jesenici se hrály dva turnaje ve čtyřech kategoriích podle věku. Při prvním turnaji zasedli k šachovnicím hráči do čtrnácti a šestnácti let a starší dívky. Ve druhé kategorii do deseti a dvanácti let plus mladší dívky.

Hráli dvakrát dvacet pět minut v sedmi kolech. Rozlosoval je podle výkonnosti zvláštní šachový program, takzvaný švýcarský systém, takže proti sobě zasedli zhruba vyrovnaní soupeři. A někteří z nich byli ještě hodně malí, třeba i z první třídy.

„Můžete tady potkat i předškoláky. Ve Zdicích dokonce mají šachový kroužek i ve školce, a když je někdo hodně dobrý, tak proč ne," vysvětloval Satranský.

Šachové turnaje nejsou na Rakovnicku novinkou. Vždy se hrály v Rakovníku, ale v Jesenici je turnaj hraný jako Přebor města Jesenice poprvé. „Oslovil nás Jaroslav Satranský. Dohodli jsme se s radou města, že poskytneme šachistům kulturní dům. Město akci podpořilo pěti tisíci," vysvětloval za město Jesenice Petr Koníř. Pokud se akce osvědčí a bude o šachy zájem, bude se v Jesenici opakovat a vznikne nová tradice.