Původní název rakovnického oddílu byl TJ Lokomotiva Rakovník, když v roce 1994 se judisté osamostatnili a změnili název na Cobra club Rakovník. „Já jsem začal cvičit judo před pětatřiceti lety a klub již existoval dlouho předtím. Tehdy jsme ještě cvičili na klasických žíněnkách na 1. ZŠ, o rok později (v roce 84) jsme se přestěhovali do Sokolovny a tam působíme dodnes. Ač jsme se v 90. letech osamostatnili, pořád jsme součástí TJ Lokomotiva Rakovník,“ přibližuje vývoj oddílu jeho vedoucí Jindřich Jeníček. Během několika desítek let judisté již několikrát změnili povrch a poslední tři roky cvičí na tzv. puzzle tatami.

Judu se v Rakovníku věnuje 25 dětí

Řadu let předtím vedl tréninky pouze Jindřich Jeníček, poté mu začali vypomáhat Zdeněk Bláha (2. kyu) a František Scheiner (1. kyu). Ti v současnosti trénují 25 dětí a 12 dospělých. Z celkového počtu se judu věnuje i pět dívek. „Byla hubená léta, když jsem měl sotva deset dětí. Od chvíle, co Krpálek vyhrál na olympiádě, zaznamenáváme nárůst. Nábory děláme každé září, avšak o moc více lidí už ani z kapacitních důvodů mít nemůžeme. Přece jen, sokolovna není nafukovací a jiná místa na trénování k dispozici nejsou,“ vysvětluje hlavní trenér.

Tréninky mají judisté v úterý a v pátek. Nejmladším je okolo 7 let, nejstarším přes čtyřicet. Děti od 7 do 10 let, tedy v přípravném období, jezdí po soutěžích, které jim jsou určené. Od 11 let, tedy od mladších žáků, se již mohou zúčastnit i mistrovství republiky.

Tam se čas od času svěřenci Jindřicha Jeníčka kvalifikují, avšak na první medaili zatím stále čekají. „Je to dané i tréninkovými podmínkami. Kluby, které trénují pětkrát týdně jsou na tom o dost jinde než my, když trénujeme jen dva dny v týdnu. Ale teď jsme třeba byli na krajských závodech, kde jsme získali dvě zlata a bronz a třeba se nám jednou povede přivézt cenný kov i z republikového šampionátu,“ věří Jeníček.

Trenér Němeček se chystá na třetí dan

Jeho nejúspěšnější svěřenkyní je v současnosti Klára Dykastová. Talentovaná judistka a držitelka modrého pásu závodí druhým rokem mezi juniorkami, když před dvěma roky se zúčastnila i mistrovství republiky. Jediným držitelem černého pásu je v rakovnickém oddílu pouze Němeček. „Vlastním 2. dan a už pět let se chytám na zkoušky z 3. danu. Je to těžké. Zaprvé mi musí fungovat zdraví a za další musím mít někoho k sobě, což je problém, protože u nás nikdo další černý pásek nemá. Určitě bych ho rád udělal, ale zatím nevím kdy. Každopádně druhý trenér František Schiener se na první dan chystá v nejbližší době,“ přibližuje Jeníček.

V brzké době pořádání soutěží neplánují

V 80. letech rakovnický oddíl pořádal pravidelně soutěž O zlatou kraslici, která byla známa po celé republice a vždy přilákala mnoho závodníků. Po roce 89 však soutěž zanikla. „Od té doby jsme nic nepořádali. Chce to příslušný tým lidí a v současné době je kalendář soutěží dost zaplněný, takže zatím ani neuvažuji, že bychom soutěž v Rakovníku zase dělali,“ vysvětluje šéf rakovnických judistů.
Cobra club spolupracuje i s jinými kluby, především s kralupským oddílem, který každoročně pořádá týdenní soustředění, kam Rakovničtí letos pojedou již popatnácté. „Tam jezdíme s těmi nejnadějnějšími závodníky. Navíc jezdíme na společné tréninky do Slaného či Kladna. Prostě po nejbližším okolí,“ uzavírá Jeníček.