K výpovědím lékařů z přesčasů v Rakovníku nedošlo. Ředitel Masarykovy nemocnice Ondřej Dostál ale přiznal, že tomu předcházela jednání se zaměstnanci, která nebyla úplně jednoduchá.

„Byť morálně podporujeme změny, které by v nemocnicích měly nastat, dohodli jsme se, že pojedeme dále. Děkuji lékařům, sestrám i všem nemocničním zřízencům za loajalitu, že i když změny ve zdravotnictví chtějí také, pro blaho pacientů se rozhodli výpovědi nedávat,“ uvedl Dostál.

Podle ředitele nehrozí omezení provozu. „Naopak jsme schopni a připraveni přijímat v případě potřeby i pacienty z jiných míst,“ potvrdil.

To je pro pacienty z dalších okresů ve středních Čechách dobrou zprávou. Například kladenská nemocnice, kterou navštěvuje i řada pacientů z Rakovnicka, počítá s omezením neakutní péče. Výpovědi z přesčasů tam dalo přes sto lékařů.

„Omezí se plánované výkony, akutní péče nikoli," uvedla mluvčí nemocnice Olga Oliverusová, podle které se omezení plánované zdravotní péče týká téměř všech odborností. „Předpokládá se propad plánovaných operací o 30 až 60 procent podle jednotlivých odborností,“ dodala.

V sousedním Slaném, jak potvrdil ředitel tamní nemocnice Štěpán Votoček, se lékaři naopak k protestu nepřipojili a vše zůstává beze změn.

V pěti oblastních nemocnicích zřizovaných krajem, které jsou vedle Kladna ještě v Benešově, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami, měla podat výpovědi z přesčasů zhruba třetina lékařů. Podle náměstka středočeské hejtmanky Pavla Pavlíka (ODS), který má oblast zdravotnictví na starost, bude navzdory tomu akutní péče všude zachována tak, jak byli lidé dosud zvyklí.