Onemocnění klíšťovou encefalitidou se dá rozdělit do tří fází. První z nich je tzv. inkubační doba onemocnění, trvající 1 až 2 týdny (výjimečně i měsíc). Během inkubační doby se virus v těle množí a celé onemocnění se vlastně teprve rozvíjí. Již během této inkubační doby se mohou projevit příznaky typické pro druhou fázi a mohou připomínat běžnou chřipku. Bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů však po několika dnech sami odezní a následuje opět období relativního klidu, které obvykle vydrží opět 1 až 2 týdny. Pro některé jedince tímto celá nemoc končí a může dojít k jejich úplnému uzdravení.

Naopak u některých nakažených druhá fáze úplně chybí a onemocnění se naplno projeví až příznaky fáze třetí – ukrutné bolesti hlavy, horečky, světloplachost, nevolnost a zvracení. Ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace jsou příznaky napadení nervového systému. Toto všechno může trvat 2 až 3 týdny a poté by se měl stav pacienta opět zlepšovat. Onemocnění klíšťovou encefalitidou může vést asi u čtvrtiny pacientů ke vzniku trvalých následků. Patří k nim obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. Smrt však nastává pouze ve výjimečných případech.

Manipulace

Jak se tedy vlastně zachovat, když už nějaké to zakouslé klíště objevíme? Základem je použít jednorázové gumové rukavice, zakápnout klíště alkoholovým dezinfekčním roztokem a vyčkat asi pět minut. Poté klíště zachytíme co nejblíže ke kůži a kývavým ohybem jej odstraníme. V lékárnách jsou k tomuto účelu běžně k dostání speciální kleštičky, ale stejně dobře poslouží i pinzeta. Po tomto úkonu opět celé místo řádně vydezinfikujeme a klíště vhodíme nejlépe do záchodové mísy. Rozhodně klíště nemačkáme (ani nehty), nepálíme nebo dokonce neházíme do koše. Pokud si s odstraněním klíštěte nevíme rady, je vhodné vyhledat lékaře.

AUTOR: Petr Surový