Na ty středočeské vyjely první sypače ve tři čtvrtě na šest večer, jak potvrdil Bohumil Taraba, vedoucí provozu Kladno Správy a údržby Kladno: „Na Rakovnicku a Novostrašecku zasahovalo jedenáct sypačů. Na základnu se vrátily až po půlnoci. Do terénu vyjely už ve čtvrt na dvě. Zpět se vracely až ráno."

Sypačům s ošetřením silnic pomáhaly rovněž traktorové radličky v místech, kde hrozilo zavátí silnic, nebo na dočištění povrchu. „Celkově se žádné velké závady ve sjízdnosti silnic nevyskytly. Problémy byly pouze lokální. Řidiči musí jezdit opatrně a dávat si pozor zejména na otevřených pláních, kde lze předpokládat, že se mohou objevit návěje," upozornil Taraba. Situaci silničáři neustále sledovali prostřednictvím dispečinku i během dne, aby v případě potřeby okamžitě zareagovali. Rovněž se připravovali na případný výskyt náledí, před kterým varoval Český hydrometeorologický ústav.

Na Jesenicku byla sněhová nadílka větší. Místy tu do včerejšího rána spadlo patnáct až dvacet centimetrů sněhu. „S úklidem jsme začali už včera večer. Multikára a traktůrek jezdily do půl jedné v noci. Od šesté hodiny ranní technika vyjela znovu na chodníky. K tomu se přidal ještě ruční úklid na přechodech pro chodce a tam, kde se technika nedostane," informoval ve čtvrtek dopoledne starosta Jesenice Jan Polák. Celkem tu sníh odklízelo pět lidí. Dva jezdili se stroji a tři odklízeli sníh hrably. V přilehlých obcích jako je Chotěšov, Bedlno, Podbořánky, kde nejsou chodníky, sníh odklízel soukromý zemědělec traktorem s radlicí.

V Novém Strašecí se silnice už včera od čtyř hodin ráno pluhovaly a sypaly solí i inertním posypem. „Do terénu vyjel holder, což je stroj s radlicí i posypem, dva traktory s radlicemi, sněžná fréza a osm lidí. Další lidé se přidali ráno, když přišli na směnu. Dočišťovali chodníky a místa, kam se technika nedostala. V Rakovníku vyjel první vůz ve čtvrtek v osm hodin večer a po něm postupně další. Mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou byla v terénu veškerá technika i lidé, to znamená celkem pět sypačů, tři traktory s radlicí a tři posádky na ruční úklid.

„Po čtvrté hodině začala práce nanovo, protože začalo hustě sněžit. Sníh odklízíme ještě nyní a budeme pokračovat celý den, abychom vše stihli, protože mají udeřit velké mrazy, při kterých sůl přestává účinkovat," řekl včera dopoledne jednatel Údržby městských komunikací Dušan Godeša.

Kromě techniky a pracovníků Údržby městských komunikací vyrazili na úklid chodníků také pracovníci z externí firmy. „Jezdíme jedna čtyřčlenná posádka zhruba od středeční osmé hodiny večerní. Děláme posyp chodníků v místech, kam nevjede multikára, to znamená například kolem bývalé vrátnice TOSu, na Zátiší, Pod Václavem, na Vinohradech," vypočítával vedoucí posádky Jiří Šuman.

Starosta městyse Křivoklát Milan Naď přímo z terénu pro Rakovnický deník ve čtvrtek ráno popsal: „U nás napadlo takových pět centimetrů sněhu. Do terénu vyjeli s technikou po páté hodině ranní. Když u nás napadne sníh, tak trvá zhruba sedm až osm hodin, nežli uklidíme celý Křivoklát. V tuto chvíli už máme většinu městyse od sněhu uklizenou."

Zajímala nás také situace na Poddžbánsku, a tak jsme oslovili starostu obce Mutějovice, Martina Pinku: „Od půl páté jsme začali prohrnovat a na sedmou už jsme měli jak silnice, tak chodníky protažené a prosolené. V některých místech, kde byly nafoukány sněhové jazyky, jsme měli dost práce. Ale díky naší technice jsme vše zvládli bez problémů."

Dá se říci, že počasí mělo vliv na dopravní nehodu, která se stala před půl sedmou hodinou večerní na dálnici D6 u Nového Strašecí. Po zasněžené silnici jel pravděpodobně příliš rychle devětadvacetiletý cizinec. Řídil osobní vůz značky Opel ve směru na Prahu.

Mluvčí policie Michaela Richterová pro Rakovnický deník popsala: „ Při míjení nákladního vozu DAF s přívěsem dostal smyk. Přední částí narazil opel do zadní části přívěsu. Dále pak do přední části auta značky Alfa Romeo." Při kolizi nebyl naštěstí nikdo zraněn. Škoda byla vyčíslena na 160 tisíc korun.

„Co se týká sněhové nadílky a nehod, tak musím říci, že na rozdíl od jiných okresů byl na Rakovnicku během uplynulých hodin klid," doplnila Michaela Richterová.

To potvrdili i hasiči. „Máme tu pouze jedno hlášení o výjezdu k úklidu spadlé větve na vozovku u obce Újezdec na Slabecku," konstatoval mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.