Sčítat netopýry se jako každý rok vydali členové Osmnácté základní organizace Českého svazu ochránců přírody Silvatica. Během několika dní prozkoumali několik známých a obvyklých míst (kromě sklepů v krušovickém pivovaru). To znamená dva sklepy na Krakovci, štoly na Valachově, průzkumnou branovskou štolu a průzkumné štoly pod Klíčavou.

Nově zabrousili na Rokycansko do Terešova a Přísednice. Objevili jednoho netopýra velkého, jednoho řasnatého a zbytek byli netopýři černí. Po jednom zimovali na Krakovci, v Terešově, Přísednici a Klíčavě. Na Krašově jich bylo pět a zbytek sídlil v branovské štole. Netopýry spolehlivě určovala bioložka Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

Čemu se dá přičítat tak slabý výsledek, vysvětlil předseda organizace Václav Somol: „Z části to může být tím, že na začátku zimy bylo velmi teplo, proto netopýři nezazimovali. Další důvod může být výskyt plísně, kterou netopýři trpí. Je to takzvaný syndrom bílého nosu. My jsme žádné bílé nosy neviděli, ale při sčítání jsme odebírali vzorky ze stěn zimovišť.“

V teplé zimě netopýři nespí a přelétají. Tím si vyčerpávají zásoby, které si nashromáždili na zimu. Protože nemají možnost obstarat si další potravu, často nevydrží do jara.

Nynější tuhé mrazy mohou netopýrům pomoci. Slétají se na zimoviště, kde začnou hibernovat, spotřebovávají jen velmi malé množství energie, a proto mají šanci přežít do jara. „Do jaké míry je přelety na začátku teplé zimy oslabily, kolik jim zbylo energie do jara a kolik jich přezimuje, je v tuto chvíli těžké odhadovat,“ řekl Václav Somol.

Netopýři na Rakovnicku se sčítají od roku 1995 v rámci projektu ČESON. Nejvhodnější termín zimního sčítání je na přelomu ledna a února. Cílem sčítání je zjistit informace o vývoji početnosti populace těch druhů netopýrů, kteří takto zimují.

Plíseň netopýrů

označuje se jako takzvaný syndrom bílého nosu
- latinský název je Geomyces destructans
- v USA netopýry zabíjí od roku 2006, rozšířila se i do Německa
- u nás jí trpí poslední dva roky
- plíseň netopýry v zimním spánku připravuje o zásoby, ti často vylétají ven, a protože neseženou potravu, často hynou
- jeskyňáři v těchto dnech počítají netopýry v různých lokalitách, například v Moravském krasu, Beskydech a Nízkém Jeseníku.