Dlouhý průvod maškar se přesunul před místní gymnázium. Do kroku zvesela hrála příležitostná kapela žáků novostrašecké základní umělecké školy.
Před gymnáziem předváděli cirkusáci drezuru svého koně. Tomu se ale zrovna nechtělo a tak mu musely pomáhat děti. Ty se při tom náramně bavily. Vložila se do toho i baletka s tanečnicí.

U kostela, protože bylo právě Valentýna, ta nejspanilejší nevěsta ve městě hledala ženicha. Jeden byl moc malý, druhý hubený…, ale nakonec si ji přece jen vybral pěkný švihák.

Průvodem po městě ale celý masopust ještě neskončil. Maškary se přesunuly do sálu kulturního centra. Tady veselí pokračovalo módní přehlídkou. Po molu se procházeli čerti, kočky, víly, vodníci, skřítkové i principál s koněm. Za promenádu dostali něco dobrého na zub.

Následovaly tance na lidovou notu a staré dětské hry. Kdo chtěl, tancoval třeba „Pásla ovečky“ nebo „Zlatá brána otevřená“.
Mezi tím měla pětičlenná porota moc těžkou práci. Musela si nabrousit jazyk a vybrat tu nejlepší buchtu, kterou napekly místní hospodyně. Sešlo se více jak dvacet vzorků. Zbytkem se posilnili vyhladovělí účastníci masopustu.

Masopustní průvod nemůže v Novém Strašecí chybět. Každý rok ho pořádá Základní umělecká škola v Novém Strašecí. Své síly spojily všechny umělecké obory. Každý z nich připravoval něco jiného. Výtvarníci masky, literárně dramatický obor scény v průvodu, hudebníci zase písně. Členové tanečního souboru Lísteček tanečky na závěr. Rozličné masky, kterých šlo v průvodu nepočítaně, si děti také připravily samy.

„Masky sbíráme několik let. Někdo si je přinese z domova, jinému poradíme, takže si ji udělá sám. Snažili jsme se dodržet tradiční lidový ráz. Daří se nám to například u pokrývek hlavy. Ale vliv karnevalů je velký, takže tu máme i plno moderních postav,“ vysvětlovala Iva Dvořáková, učitelka literárně dramatického oboru.

Aktéři průvodu plánují zapojit do akce více veřejnosti, aby se průvodu účastnilo celé město a to i průvod organizovalo. Už letos se v průvodu objevily první vlaštovky. V kostýmech přišlo i několik dospělých, třeba pražský Pepík, nebo švihák lázeňský.

„My bychom napříště připravili různé dílny pro rodiče s dětmi na výrobu masek, přednášky o tradici masopustu, receptech, maskách i zvycích. Zpívaly by se masopustní písně,“ plánovala Dvořáková.