Onu výzvu předložil za obchodníky v centru Rakovníka právě Renc starostovi Zdeňku Nejdlovi (ODS) na posledním zasedání zastupitelů v minulém roce a v ní poukazují podnikatelé na překážky spojené s parkováním v centru města (hlavně v závorovém systému). Tato výzva čítala osmapadesát razítek či podpisů.
Radnice následně nechala výzvu prověřit. A výsledek? Podle starosty se jich k náměstí vztahuje zhruba šestnáct. „Za firmy se podepisovali zaměstnanci, a to mnohdy i bez vědomí majitele. Vypadá to, že to byla zaměstnanecká akce,“ informoval novináře Nejdl.
Renc však na důležitosti výzvy podnikatelů trvá.„Vy všichni si neuvědomujete, že pokud vymřou obchodníci na náměstí, tak majitelé domů nebudou mít na jejich opravu a chci vidět toho, kdo se bude na ošklivém náměstí procházet a ukazovat ho hostům. Vy jste ti, kteří nejsou z náměstí a přilehlých ulic schopni udělat atraktivní město, kam budou lidé rádi chodit a nakupovat,“ vytkl radě města Renc.
Ale ani on nevidí jediný problém v systému závor na náměstí, ale také v přístupu lidí. „Je to i o lidech, kteří mají v hlavě místo mozku slevomaty a jsou tak hloupí, že věří všem rádoby slevám,“ podotkl opoziční Renc.
„Myslel jsem, že když pan Renc chce k této výzvě něco říci, tak uvede na pravou míru to, jakým problematickým způsobem se ta akce uskutečnila. Na náměstí chodí maminky s dětmi a kočárky, staří lidé mnohdy o holích, a ti na náměstí také nevjíždí. Myslím si, že míst k zaparkování je v nejbližším okolí náměstí dostatek a to, že si někteří obchodníci stěžují na pokles tržby, určitě není úměrné tomu, že je zde méně aut. Regulace pohybu aut na náměstí je nutná, aby z něj nebylo parkoviště a nebyl zde chaos,“ řekl svůj pohled na věc Miroslav Koloc (ODS).
„Zlepšení parkovacích podmínek chápu jako zásadní věc. Všechny politické strany měly ve volebním programu zlepšení podmínek na náměstí, ale každý si to představuje jinak. Znovu podotýkám, že diskuze na toto téma je otevřená,“ reagoval Nejdl.
Podle Rence městu unikají peníze
Ten se ale také razantně ohradil proti tvrzení pana Rence, jenž během svého vystoupení v diskuzi naznačil, že radnice uzavřela s nájemníky v Nádražní ulici smlouvy, kde městu unikají peníze konkrétně měl zastupitel Renc na mysli obchod Optika U Hrušky. Právě sestra majitelky tehdy podepsala výzvu rakovnických podnikatelů, podle dopisu zaslaného na radnici pouze proto, že si myslela, že se jedná o studentskou akci.
„Sestra paní Hruškové mne nepřekvapila, jelikož je ten obchod pronajatý od města, a to za velice nejasné smlouvy, o kterou jsem několikrát žádal pana starostu, ale žádnou pořádnou informaci jsem nedostal. Osobně si myslím, že nájmy v Nádražní ulici nejsou úplně košér a město zde přichází o spoustu peněz,“ myslí si Renc a požádal o přezkoumání nájemních vztahů ve zmíněné ulici.
Jakékoliv zvýhodňování obchodníků v této lokalitě města starosta Nejdl odmítá. Vše je naprosto v pořádku a ceny za nájem jsou zde podle něho zajímavé. Jako příklad uvedl, že pekárna na rohu ulice zaplatí za nájemné 300 tisíc korun za rok.
„Co se týče nájmu optiky, tak ten byl uzavřen v roce 2000, kdy jsem nebyl starostou, ale uvolněným místostarostou. Smlouva vznikla při rekonstrukci divadla. Vzhledem k tomu, že paní Hrušková a stejně tak i pivovar Krušovice tam investovaly peníze, a stále investují, myslím, že jim lze smlouvu vypovědět až po patnácti letech,“ reagoval na slova Rence Nejdl a podotkl, že smlouvy jsou veřejně přístupné, v budoucnu by měly být k dispozici i na oficiálních webových stránkách města. „Jako koalice to máme ve svém programu, musí se jen doladit, za jakých podmínek a v jakém rozsahu budou ke zhlédnutí, aby nebyly zveřejňovány osobní údaje.“
„Je strašně zajímavé, že se ve zprávě zabýváte naprosto zbytečnými věcmi, jako jestli jsou podpisy či razítka oprávněná, ale tou podstatou, že lidé mají strach ze ztráty zaměstnání, už se vůbec nezabýváte,“ reagoval Renc. Dále řekl, že by radní měli více podporovat „život“ v centru Rakovníka a také by se měli zamyslet nad tím, co bude s náměstím, když zde nebudou obchodníci.