Zatímco v průběhu celého loňského roku se nezaměstnanost držela mezi 2,6 až 3 procenty, prosinec byl z hlediska nových uchazečů o zaměstnání přelomový a shodně to pokračovalo i v lednu. Za toto období přibylo 485 nezaměstnaných, z evidence však bylo vyřazeno jen 201 lidí. Podle celkového počtu uchazečů o zaměstnání (1361) je nezaměstnanost nejvyšší za poslední tři roky.

Končí i podnikatelé

„Podobnou míru nezaměstnanosti 3,7 procenta jsme zaznamenali naposledy v lednu před třemi lety. Mezi nově evidovanými je i vyšší podíl osob samostatně výdělečně činných, a to nejen z důvodu sezonnosti jejich prací,“ uvedla ředitelka Úřadu práce Rakovník Jitka Ledvinová.

Situace, kdy vláda usnesením uzavřela vybrané provozovny, se projevila i v rámci programu Antivirus. „Díky této situaci došlo k nárůstu vyplácených finančních prostředků a zároveň je nově využívána i možnost programu Antivirus +, kde se vyplácí sto procent náhrady mzdových prostředků až do výše 50 tisíc korun měsíčně,“ vysvětlila Ledvinová. Na Rakovnicku využilo nebo stále využívá tento program 213 zaměstnavatelů.

Volná pracovní místa

Rakovnický úřad práce aktuálně nabízí 1149 volných pracovních míst. Největší poptávka je tradičně po technických profesích. V oborech stavebnictví jde o 190 míst, zájem je i o řidiče.

Nechybí ale ani poptávka po kuchařích, servírkách a pomocnících v pohostinství. „Zaměstnavatelé zpravidla vyčkávají, jak se situace v oblasti epidemie bude vyvíjet a nechávají si otevřené možnosti. Kuchaři nejsou ale vždy poptávaní jen do restaurací, ale například do zařízení sociálních služeb, škol nebo i zemědělských společností,“ upozorňuje ředitelka rakovnického úřadu práce.

Řada lidí se snaží svou situaci řešit prostřednictvím rekvalifikace. Zájem je především o profese řidičů, masérů, kosmetiček nebo v oboru instruktor zdravotní tělesné výchovy.

„Rekvalifikace jsou stále žádané, bohužel kvůli omezením nebylo možné kurzy realizovat v takovém rozsahu, v některých případech byly předčasně ukončeny,“ připomněla Jitka Ledvinová.

Novinkou je podle ředitelky úřadu práce i dočasná možnost realizace některých rekvalifikačních kurzů on-line, například výživový poradce nebo pracovník marketingu.

Ke zlepšení situace v nelehké době by mohl přispět projekt Outplacement. Ten je určen pro lidi, kterým hrozí propuštění, dostali výpověď nebo ukončují pracovní poměr na dohodu nebo dobu určitou.

Příspěvek na mzdu

„Pomoc bude cílená tak, aby se poradenstvím, možností zajištění rekvalifikace a vyhledáváním nového zaměstnavatele člověk nestal vůbec nezaměstnaným,“ uvedla Ledvinová.

Zaměstnavatelé, kteří přijmou účastníka projektu, budou moci získat finanční prostředky na mzdu tohoto zaměstnance.
„Už dnes nás mohou kontaktovat zaměstnavatelé i lidé, kteří jsou ve výpovědní době nebo jim bude končit pracovní smlouva,“ doplnila ředitelka úřadu práce.

Další novinkou je projekt s pracovním názvem Flexi, který nabízí flexibilní formy zaměstnání v rámci sdílených pracovních míst. Vychází vstříc lidem, kteří se z různých důvodů nemohou nechat zaměstnat například na plný pracovní úvazek.