K účasti bylo ke dni konání přihlášeno na 139 párů ze všech koutů České republiky (Olomouc, Říčany, Ústí nad Labem, Plzeň, Praha aj.). Letos se rakovničtí diváci bohužel nedočkali tanečníků ze sousedního Slovenska, kteří se účastnili minulých ročníků soutěže.

Na parketu kulturního centra se v průběhu dne vystřídaly páry různého věkového složení, stylového zařazení a také kvalitativní třídy. Ty vyjadřují, jaké kvality dosahují výkony soutěžících, přičemž jsou označovány písmeny, kdy D je třída nejnižší a A nejvyšší (respektive M umožňující start na mezinárodních soutěžích). A právě o kvalitativní třídy soutěžícím šlo především.

Nezbedný bakalář se totiž řadí mezi takzvané postupové soutěže. Domněnku, že se jedná o postup na soutěž většího významu, nám vyvrátil vedoucí soutěže a současně předseda středočeské divize Českého svazu tanečního sportu (Český svaz tanečního sportu) Pavel Kojetín: „Postupová soutěž znamená to, že páry si na základě svých umístění vytančí vyšší třídu". A jaká jsou kritéria takového vzestupu?
„Páry musí vytančit 200 bodů. Za každý poražený pár mají 1 bod a další podmínkou je 5 finálových účastí," přiblížil Pavel Kojetín.

Prozradil nám také, že obdobně existuje i kvalifikace členů poroty hodnotící jednotlivé výkony, kdy například ne každý porotce může zasedat při soutěžích tanečních párů třídy A. Nicméně hodnotící hlediska pro úspěch či neúspěch v soutěži jsou daná. Jedná se mimo jiné o harmonii tance a hudby, kvalitu pohybu, postavení páru aj.

Kromě hlavního programu zahrnujícího kvalitní výkony v „honbě" za vyšší třídou (a některým dvojicím se skutečně podařilo postoupit – viz výsledky soutěže v jednotlivých kategoriích na internetových stránkách ČSTS) se „v rámci sobotního odpoledne odehrály další dvě (vtipné) soutěže – Polka fest a O nejpůvabnější dívku (třída C latinské tance)", jak nám k dokreslení dnes už tradiční soutěže ještě sdělila dramaturgyně kulturního centra Alena Mutinská.

AUTOR: VLADIMÍR KALIŠ