VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem 2008

Letos akce probíhala na 661 místech čtyř států Evropy, Rakovnicko nezahálelo. 29. března se nocovalo nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Polsku a také ve Slovinsku. Na Rakovnicku se k akci Noc s Andersenem připojila knihovna v Rakovníku a Základní škola v Roztokách.

1.4.2008
SDÍLEJ:

Noc s Andersenem v RoztokáchFoto: Martin Kůs

RAKOVNÍK

Děti za odměnu přenocovaly v knihovně

Tak jako každoročně, i letos se rakovnická knihovna připojila k celoevropskému projektu nazvanému Noc s Andersenem

Cílem tohoto projektu je podpořit dětské čtenářství, přilákat do knihovny nové čtenáře a přesvědčit děti o tom, že knížka může být jejich dobrým, i když „papírovým“, kamarádem.
Letošní andersenovská noc, která proběhla z 28.3. na 29.3., byla vlastně vyvrcholením dlouhodobější akce pořádané knihovnou. Po celý měsíc únor mezi sebou bojovalo několik tříd čtvrťáků ze všech rakovnických škol a právě přespání v knihovně bylo pro všechny tou vytouženou výhrou. Děti během vzájemného klání musely prokázat nejen svůj výtvarný a literární talent, ale oceněna byla i jejich kreativita a dobré nápady. Body mohly získat i ve sportovním úkolu, za výpůjčky knih a návštěvy v knihovně. Jednotlivé soutěžní úkoly byly pečlivě kontrolovány a hodnoceny nezávislou porotou. Ta nakonec vyhodnotila jako nejlepší třídu 4.A z 2.ZŠ Rakovník. Tato třída si noc v knihovně zasloužila nejen vítězným bodovým součtem, ale také proto, že plnila úkoly s chutí a naplno a všichni táhli za jeden provaz a vzájemně se podporovali.
Vzájemné kamarádství bylo vedle pohádek důležitým průvodcem celé Noci s Andersenem. Během ní prožily děti nezapomenutelné chvíle při řešení všelijakých záludných i zábavných úloh a zadání. Hrály pohádkové pexeso, vytvářely poštovní známku, sehrály divadelní představení, uváděly módní přehlídku, luštily zašifrovanou zprávu a mezi tím si i zazpívaly písně nejen pohádkové. Zpestřením byla návštěva kamarádů z Ráčku, kteří dětem kromě hudebního představení přinesli i spoustu dárečků. Vyvrcholením a velkým zážitkem pro všechny zúčastněné byl tajemný průvod v maskách pohádkových bytostí. Samotný Rudolf II. se svou družinou přivítal tento průvod v potemnělých prostorách radnice a všem nabídl elixír čtení vytvořený magistrem Kellym v jeho alchymistické dílně.
Po náročném večeru, když už ostatní doma dávno spali ve svých postýlkách, se knihovna, stejně tak jako děti do svých spacáků, ponořila do tmy a naslouchala vyprávění pohádek pro usnutí.
Nuda - to je to, co děti v knihovně nezažily ani minutu z času tam stráveného. Díky velice milým a nápaditým knihovnicím v čele s Milenou Křikavovou a s přispěním dalších knihovně spřízněných duší mohly děti prožít nezapomenutelnou a úžasnou noc, na kterou budou jistě dlouho a moc rády vzpomínat.

Třídní učitelka 4.A z 2.ZŠ Rakovník Mgr. Markéta Hejdová

ROZTOKY

Poklad si odnesli loupeživí rytíři

Ani letos nechyběla v seznamu účastníků Noci s Andersenem Základní škola v Roztokách u Křivoklátu.


Padesát čtyři dětí se sešlo v jídelně školy v 18 hodin a poté si připravilo ve třídách svá spací hnízdečka. Přesně s úderem osmé večerní se zúčastnili všichni účastníci roztocké Noci s Andersenem Pohádkového kongresu a následné porady před noční “cestou odvahy“, kdy se podle světýlek svíček vydali do okolí Roztok a cestou plnili nejrůznější úkoly. Rozhodně to však nebylo pro žádné strašpytlíky, cestou na ně čekala různá strašidla, duchové a čarodějnice. O výkřiky leknutí tak v ten večer nebyla žádná nouze. nakonec ale všechny trojice šťastně dorazily zpět do školy, kde je čekalo jedno velké překvapení.
Tím byla obrovská hostina z dobrot od maminek a babiček, které byly připraveny na velké tabuli uprostřed jídelny.
Posilněni a v dobré náladě se pak všichni vydali k roztockému obecnímu úřadu, kde je přivítal starosta Vladimír Melč, který jim chtěl předat truhlu s Andersenovým pokladem. Jenže než k tomu došlo, přepadli úřad loupeživí rytíři a truhlu dětem odnesli.
Nezbývalo, než najít mezi nimi dva odvážné, kteří se za rytíři, kteří mezitím obsadili balkon v prvním patře, a truhlu vybojovat zpět. Naštěstí těch odvážných bylo dost, a tak se první dva vydali do nebezpečí. Jenže muži v brnění se nechtěli jen tak vzdát a po velkém boji oba odvážné přemohli a drželi v zajetí. Stejně se vedlo i druhé dvojici, teprve až ta třetí dokázala tlupu loupežníků přemoci a truhlu přinesla zpět všem dětem, které nocovaly ve škole.
„Ani jsem neměl tušení, jaké máme v roztocké škole statečné děti, které se nebojí jít k loupežníkům pro to, co jim vzali,“ uznal roztocký starosta Vladimír Melč.
Po návratu do školy si malí nocležníci poklad rozdělili a brzy se uložili ke spánku do svých pelíšků.
„Jsem moc zvědavá, zda se letos podaří pokořit hranici 650 míst, kde se Noc s Andersenem koná, „ svěřila se v Rakovnickému deníku v průběhu noci ředitelka roztocké školy Zdeňka Janečková. Připomněla nám však také, že letos slaví roztocká škola dvacet pět let své činnosti, přesně před čtvrt stoletím poprvé otevřela dveře svým žáčkům. U této příležitosti se děti naučily i narozeninovou hymnu a píseň začínající slovy „Škola má narozeniny… ,“ zazněla při Noci s Andersenem několikrát.
Během noci také vznikla řada pohádkových kreseb, dlouhý náhrdelník z korálků a řada dalších nápadů v jednotlivých dílnách, kde čekaly děti, až do cíle dorazí poslední trojice na Světýlkové cestě.
Když pak přišlo sobotní ráno a s ním i odchod domů, nikomu se vlastně vůbec ze školy nechtělo.

Martin Kůs

Nahravá se anketa
1.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: samostatnost, odpovědnost, pečlivost, příjemné vystupování, základní znalost účetnictví, znalost práce s PC (World, Excel, internet), řidičský průkaz sk. B podmínkou., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Možnost i zkráceného úvazku., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč20 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní plat dle domluvy a zkušeností., Požadujeme: technologii svařování MIG/MAG, zkušenost se svařováním nerez. mat. metodou TIG, orientaci ve výkresové dokumentaci, zručnost, samostatnost, odpovědnost., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Likvidace požáru v průmyslovém areálu v Mochově na Praze-východ.

U požáru v Mochově hasiči zrušili zvláštní stupeň poplachu

Vyhlášení II. stupně požárního poplachu si v pátek dvě hodiny před polednem vyžádal rozsáhlý požár v průmyslovém areálu v Mochově na Praze-východ.
8

Do vyhořelé haly v Mochově se zakousla těžká technika

Bubáci vyrážejí do boje. Jarní část začnou s Karvinou

Nové Strašecí - Již v neděli vstoupí hokejbalisté Nového Strašecí do „jarní“ části první ligy. A hned na úvod si projdou pořádně ostrým testem. Čeká je totiž pátá Karviná, která ještě předloni hrála nejvyšší soutěž a před rokem trápila v semifinále pozdějšího vítěze – Poličku. První letošní zápas začne v 10:30. 

Rakovničtí hokejisté se dnes pokusí zajistit si postup do semifinále

Rakovnicko - Dnes se hraje odveta čtvrtfinále Krajské hokejové ligy mezi Černošicemi a Rakovníkem, tentokrát od 16:30 v Černošicích. Odjezd od zimního stadionu je ve 14 hodin a ještě pár volných míst zbývá. V případě, že Rakovničtí prohrají, sehrají v neděli rozhodující duel na vlastním ledě od 17:30. 

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT