VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem 2008

Letos akce probíhala na 661 místech čtyř států Evropy, Rakovnicko nezahálelo. 29. března se nocovalo nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Polsku a také ve Slovinsku. Na Rakovnicku se k akci Noc s Andersenem připojila knihovna v Rakovníku a Základní škola v Roztokách.

1.4.2008
SDÍLEJ:

Noc s Andersenem v RoztokáchFoto: Martin Kůs

RAKOVNÍK

Děti za odměnu přenocovaly v knihovně

Tak jako každoročně, i letos se rakovnická knihovna připojila k celoevropskému projektu nazvanému Noc s Andersenem

Cílem tohoto projektu je podpořit dětské čtenářství, přilákat do knihovny nové čtenáře a přesvědčit děti o tom, že knížka může být jejich dobrým, i když „papírovým“, kamarádem.
Letošní andersenovská noc, která proběhla z 28.3. na 29.3., byla vlastně vyvrcholením dlouhodobější akce pořádané knihovnou. Po celý měsíc únor mezi sebou bojovalo několik tříd čtvrťáků ze všech rakovnických škol a právě přespání v knihovně bylo pro všechny tou vytouženou výhrou. Děti během vzájemného klání musely prokázat nejen svůj výtvarný a literární talent, ale oceněna byla i jejich kreativita a dobré nápady. Body mohly získat i ve sportovním úkolu, za výpůjčky knih a návštěvy v knihovně. Jednotlivé soutěžní úkoly byly pečlivě kontrolovány a hodnoceny nezávislou porotou. Ta nakonec vyhodnotila jako nejlepší třídu 4.A z 2.ZŠ Rakovník. Tato třída si noc v knihovně zasloužila nejen vítězným bodovým součtem, ale také proto, že plnila úkoly s chutí a naplno a všichni táhli za jeden provaz a vzájemně se podporovali.
Vzájemné kamarádství bylo vedle pohádek důležitým průvodcem celé Noci s Andersenem. Během ní prožily děti nezapomenutelné chvíle při řešení všelijakých záludných i zábavných úloh a zadání. Hrály pohádkové pexeso, vytvářely poštovní známku, sehrály divadelní představení, uváděly módní přehlídku, luštily zašifrovanou zprávu a mezi tím si i zazpívaly písně nejen pohádkové. Zpestřením byla návštěva kamarádů z Ráčku, kteří dětem kromě hudebního představení přinesli i spoustu dárečků. Vyvrcholením a velkým zážitkem pro všechny zúčastněné byl tajemný průvod v maskách pohádkových bytostí. Samotný Rudolf II. se svou družinou přivítal tento průvod v potemnělých prostorách radnice a všem nabídl elixír čtení vytvořený magistrem Kellym v jeho alchymistické dílně.
Po náročném večeru, když už ostatní doma dávno spali ve svých postýlkách, se knihovna, stejně tak jako děti do svých spacáků, ponořila do tmy a naslouchala vyprávění pohádek pro usnutí.
Nuda - to je to, co děti v knihovně nezažily ani minutu z času tam stráveného. Díky velice milým a nápaditým knihovnicím v čele s Milenou Křikavovou a s přispěním dalších knihovně spřízněných duší mohly děti prožít nezapomenutelnou a úžasnou noc, na kterou budou jistě dlouho a moc rády vzpomínat.

Třídní učitelka 4.A z 2.ZŠ Rakovník Mgr. Markéta Hejdová

ROZTOKY

Poklad si odnesli loupeživí rytíři

Ani letos nechyběla v seznamu účastníků Noci s Andersenem Základní škola v Roztokách u Křivoklátu.


Padesát čtyři dětí se sešlo v jídelně školy v 18 hodin a poté si připravilo ve třídách svá spací hnízdečka. Přesně s úderem osmé večerní se zúčastnili všichni účastníci roztocké Noci s Andersenem Pohádkového kongresu a následné porady před noční “cestou odvahy“, kdy se podle světýlek svíček vydali do okolí Roztok a cestou plnili nejrůznější úkoly. Rozhodně to však nebylo pro žádné strašpytlíky, cestou na ně čekala různá strašidla, duchové a čarodějnice. O výkřiky leknutí tak v ten večer nebyla žádná nouze. nakonec ale všechny trojice šťastně dorazily zpět do školy, kde je čekalo jedno velké překvapení.
Tím byla obrovská hostina z dobrot od maminek a babiček, které byly připraveny na velké tabuli uprostřed jídelny.
Posilněni a v dobré náladě se pak všichni vydali k roztockému obecnímu úřadu, kde je přivítal starosta Vladimír Melč, který jim chtěl předat truhlu s Andersenovým pokladem. Jenže než k tomu došlo, přepadli úřad loupeživí rytíři a truhlu dětem odnesli.
Nezbývalo, než najít mezi nimi dva odvážné, kteří se za rytíři, kteří mezitím obsadili balkon v prvním patře, a truhlu vybojovat zpět. Naštěstí těch odvážných bylo dost, a tak se první dva vydali do nebezpečí. Jenže muži v brnění se nechtěli jen tak vzdát a po velkém boji oba odvážné přemohli a drželi v zajetí. Stejně se vedlo i druhé dvojici, teprve až ta třetí dokázala tlupu loupežníků přemoci a truhlu přinesla zpět všem dětem, které nocovaly ve škole.
„Ani jsem neměl tušení, jaké máme v roztocké škole statečné děti, které se nebojí jít k loupežníkům pro to, co jim vzali,“ uznal roztocký starosta Vladimír Melč.
Po návratu do školy si malí nocležníci poklad rozdělili a brzy se uložili ke spánku do svých pelíšků.
„Jsem moc zvědavá, zda se letos podaří pokořit hranici 650 míst, kde se Noc s Andersenem koná, „ svěřila se v Rakovnickému deníku v průběhu noci ředitelka roztocké školy Zdeňka Janečková. Připomněla nám však také, že letos slaví roztocká škola dvacet pět let své činnosti, přesně před čtvrt stoletím poprvé otevřela dveře svým žáčkům. U této příležitosti se děti naučily i narozeninovou hymnu a píseň začínající slovy „Škola má narozeniny… ,“ zazněla při Noci s Andersenem několikrát.
Během noci také vznikla řada pohádkových kreseb, dlouhý náhrdelník z korálků a řada dalších nápadů v jednotlivých dílnách, kde čekaly děti, až do cíle dorazí poslední trojice na Světýlkové cestě.
Když pak přišlo sobotní ráno a s ním i odchod domů, nikomu se vlastně vůbec ze školy nechtělo.

Martin Kůs

Nahravá se anketa
1.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Nábytkář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: e-mailem euro@truhlarstvivalis.cz nebo tel. 724146329/313537172 (od 7:00 do 15:30).. Pracoviště: Truhlářství - vališ s.r.o., Rakovnická, č.p. 354, 270 52 Lišany. Informace: Monika Ryšlavá, +420 313 537 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí, především činnosti na úseku kolizního opatrovnictví, náhradní rodinné péče a kurately dětí a mládeže., Platové podmínky : dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění (Tř. 11)., Požadavky: vysokoškolské vzdělání v souladu se zákonem č. 108/2006, o sociálních službách, znalost práce na PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., Výhodou: znalost obecně závazných právních předpisů, dobrá znalost českého jazyka, vykonaná zkouška odborné způsobilosti na úseku sociálně-právní ochrany dětí, ochota řídit služební vozidlo a řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 31.8.2018.. Pracoviště: Město rakovník- pracoviště na sekyře, Na Sekyře, č.p. 166, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři soutěže Jiří Vejmělek (vpravo) s Jiřím Kutílkem (vlevo).

Jiří Vejmělek: Okolo chmele se motám už asi padesát let

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Rakovnicko – Dlouhodobé sucho a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problém je hlavně tam, kde je nepřirozená skladba porostů, na místech, kde rostou jehličnany na nevhodných stanovištích.

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT