VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem 2008

Letos akce probíhala na 661 místech čtyř států Evropy, Rakovnicko nezahálelo. 29. března se nocovalo nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Polsku a také ve Slovinsku. Na Rakovnicku se k akci Noc s Andersenem připojila knihovna v Rakovníku a Základní škola v Roztokách.

1.4.2008
SDÍLEJ:

Noc s Andersenem v RoztokáchFoto: Martin Kůs

RAKOVNÍK

Děti za odměnu přenocovaly v knihovně

Tak jako každoročně, i letos se rakovnická knihovna připojila k celoevropskému projektu nazvanému Noc s Andersenem

Cílem tohoto projektu je podpořit dětské čtenářství, přilákat do knihovny nové čtenáře a přesvědčit děti o tom, že knížka může být jejich dobrým, i když „papírovým“, kamarádem.
Letošní andersenovská noc, která proběhla z 28.3. na 29.3., byla vlastně vyvrcholením dlouhodobější akce pořádané knihovnou. Po celý měsíc únor mezi sebou bojovalo několik tříd čtvrťáků ze všech rakovnických škol a právě přespání v knihovně bylo pro všechny tou vytouženou výhrou. Děti během vzájemného klání musely prokázat nejen svůj výtvarný a literární talent, ale oceněna byla i jejich kreativita a dobré nápady. Body mohly získat i ve sportovním úkolu, za výpůjčky knih a návštěvy v knihovně. Jednotlivé soutěžní úkoly byly pečlivě kontrolovány a hodnoceny nezávislou porotou. Ta nakonec vyhodnotila jako nejlepší třídu 4.A z 2.ZŠ Rakovník. Tato třída si noc v knihovně zasloužila nejen vítězným bodovým součtem, ale také proto, že plnila úkoly s chutí a naplno a všichni táhli za jeden provaz a vzájemně se podporovali.
Vzájemné kamarádství bylo vedle pohádek důležitým průvodcem celé Noci s Andersenem. Během ní prožily děti nezapomenutelné chvíle při řešení všelijakých záludných i zábavných úloh a zadání. Hrály pohádkové pexeso, vytvářely poštovní známku, sehrály divadelní představení, uváděly módní přehlídku, luštily zašifrovanou zprávu a mezi tím si i zazpívaly písně nejen pohádkové. Zpestřením byla návštěva kamarádů z Ráčku, kteří dětem kromě hudebního představení přinesli i spoustu dárečků. Vyvrcholením a velkým zážitkem pro všechny zúčastněné byl tajemný průvod v maskách pohádkových bytostí. Samotný Rudolf II. se svou družinou přivítal tento průvod v potemnělých prostorách radnice a všem nabídl elixír čtení vytvořený magistrem Kellym v jeho alchymistické dílně.
Po náročném večeru, když už ostatní doma dávno spali ve svých postýlkách, se knihovna, stejně tak jako děti do svých spacáků, ponořila do tmy a naslouchala vyprávění pohádek pro usnutí.
Nuda - to je to, co děti v knihovně nezažily ani minutu z času tam stráveného. Díky velice milým a nápaditým knihovnicím v čele s Milenou Křikavovou a s přispěním dalších knihovně spřízněných duší mohly děti prožít nezapomenutelnou a úžasnou noc, na kterou budou jistě dlouho a moc rády vzpomínat.

Třídní učitelka 4.A z 2.ZŠ Rakovník Mgr. Markéta Hejdová

ROZTOKY

Poklad si odnesli loupeživí rytíři

Ani letos nechyběla v seznamu účastníků Noci s Andersenem Základní škola v Roztokách u Křivoklátu.


Padesát čtyři dětí se sešlo v jídelně školy v 18 hodin a poté si připravilo ve třídách svá spací hnízdečka. Přesně s úderem osmé večerní se zúčastnili všichni účastníci roztocké Noci s Andersenem Pohádkového kongresu a následné porady před noční “cestou odvahy“, kdy se podle světýlek svíček vydali do okolí Roztok a cestou plnili nejrůznější úkoly. Rozhodně to však nebylo pro žádné strašpytlíky, cestou na ně čekala různá strašidla, duchové a čarodějnice. O výkřiky leknutí tak v ten večer nebyla žádná nouze. nakonec ale všechny trojice šťastně dorazily zpět do školy, kde je čekalo jedno velké překvapení.
Tím byla obrovská hostina z dobrot od maminek a babiček, které byly připraveny na velké tabuli uprostřed jídelny.
Posilněni a v dobré náladě se pak všichni vydali k roztockému obecnímu úřadu, kde je přivítal starosta Vladimír Melč, který jim chtěl předat truhlu s Andersenovým pokladem. Jenže než k tomu došlo, přepadli úřad loupeživí rytíři a truhlu dětem odnesli.
Nezbývalo, než najít mezi nimi dva odvážné, kteří se za rytíři, kteří mezitím obsadili balkon v prvním patře, a truhlu vybojovat zpět. Naštěstí těch odvážných bylo dost, a tak se první dva vydali do nebezpečí. Jenže muži v brnění se nechtěli jen tak vzdát a po velkém boji oba odvážné přemohli a drželi v zajetí. Stejně se vedlo i druhé dvojici, teprve až ta třetí dokázala tlupu loupežníků přemoci a truhlu přinesla zpět všem dětem, které nocovaly ve škole.
„Ani jsem neměl tušení, jaké máme v roztocké škole statečné děti, které se nebojí jít k loupežníkům pro to, co jim vzali,“ uznal roztocký starosta Vladimír Melč.
Po návratu do školy si malí nocležníci poklad rozdělili a brzy se uložili ke spánku do svých pelíšků.
„Jsem moc zvědavá, zda se letos podaří pokořit hranici 650 míst, kde se Noc s Andersenem koná, „ svěřila se v Rakovnickému deníku v průběhu noci ředitelka roztocké školy Zdeňka Janečková. Připomněla nám však také, že letos slaví roztocká škola dvacet pět let své činnosti, přesně před čtvrt stoletím poprvé otevřela dveře svým žáčkům. U této příležitosti se děti naučily i narozeninovou hymnu a píseň začínající slovy „Škola má narozeniny… ,“ zazněla při Noci s Andersenem několikrát.
Během noci také vznikla řada pohádkových kreseb, dlouhý náhrdelník z korálků a řada dalších nápadů v jednotlivých dílnách, kde čekaly děti, až do cíle dorazí poslední trojice na Světýlkové cestě.
Když pak přišlo sobotní ráno a s ním i odchod domů, nikomu se vlastně vůbec ze školy nechtělo.

Martin Kůs

Nahravá se anketa
1.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 17 000 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: osobně, tel. 603251251 nebo e-mailem zdenekhollar@seznam.cz. Pracoviště: Pekárna hošer v.o.s., Palackého, č.p. 36, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Zdeněk Hollar, +420 603 251 251. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: převozy nákladním vozidlem po Rakovníku., Nabízíme: stravenky 100 Kč/den., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: osobně (Řevničov 503, bývalé JZD), tel. 602321395/602351395 nebo e-mailem uctarna@framalu.cz. Pracoviště: Framalu krušovice s.r.o. - pracoviště ii, 270 54 Řevničov. Informace: František Široký, +420 602 321 395. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Požadavky: vyučení v oboru, praxe v oboru, pracovitost, pracovní nasazení, ŘP sk. B výhodou., Nabízíme zajímavé platové podmínky, stravenky., Přijmeme i celé party zedníků., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: tel. 602345648.. Pracoviště: Investice a stavební práce, s.r.o., Kuštova, č.p. 2655, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tomáš Otruba, +420 602 345 648,313 516 365. Výroba - Výroba Seřizovači 16 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obráběč - soustružník CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kolešovice 323, Požadujeme: vyučení v oboru obráběč nebo Stř. průmyslová škola + praxe min. 2 roky (obrábění)., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: tel. 313582522 nebo osobně. Pracoviště: Strojírna kolešovice s.r.o., 270 02 Kolešovice. Informace: Jiří Černohorský, +420 313 582 522,604 985 046.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Krajské muzeum nabízí k prodeji Masarykův šálek

Petr Cafourek (vpravo) by mohl vyprávět hodiny a hodiny o zajímavých osudech italských přistěhovalců na Rakovnicku. Jeho zajímavé povídání se zájmem sledovali i studenti rakovnické obchodní akademie.

Historická přátelství přetrvávají dodnes

Cestovní ruch ve středních Čechách slaví úspěchy. I díky blogerům

Střední Čechy - Od začátku letošního roku už navštívilo střední Čechy 922 535 turistů, možná tak bude překonán loňský rekord 1 029 353 turistů. Vedení Středočeského kraje vsadilo na moderní způsoby propagace. V říjnu přijali pozvání Středočeské centrály cestovního ruchu světově proslulí blogeři, kteří kraj pomohou propagovat mezi miliony svých fanoušků.

Mladší auta s více kilometry. To jsou středočeské ojetiny

Střední Čechy - Pokud si ve středních Čechách koupíte ojeté auto, pravděpodobně by to mohla být škodovka šedivé barvy. Nejspíš model z řady Octavia. Právě těch je totiž k mání nejvíc.

Zmizet mají tankodrom, nebezpečné skály i křižovatka smrti

Rakovnicko - Připraveny k získání dotací jsou nově tři velké projekty dopravních staveb na Benešovsku, Berounsku a Rakovnicku. Ukazuje to rozhodnutí středočeských radních, kteří odsouhlasili jejich zařazení do zásobníku projektů připravených pro financování z evropských a národních zdrojů. V případě schválení dotací by středočeské silnice druhách tříd měly vylepšit práce za více než 200 tisíc korun.

Stochovská škola služeb a řemesel otevřela své dveře

Stochov /FOTOGALERIE/ - Ve stochovské Střední škole služeb a řemesel už v 8 hodin ráno začíná být pěkně živo. Ve slavnostně vyzdobeném vestibulu se hlásí první návštěvníci, kteří se vzápětí vydávají na prohlídku školy spolu s průvodci z řad učitelů a žáků školy. A opravdu je na co se dívat!

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT