Kamarádi z Rakovníka zazpívali píseň o životě v Ráčku. Děti z dětského domova, základní a speciální školy v Žatci zase zatancovaly. Nejprve své město ale prostřednictvím básně krásně a výstižně představily.

Zahájení přehlídky se ujali domácí. Pěvecký sbor Sluníčko skvěle „vystřihl" pět staropražských písniček za doprovodu klavíru, houslí a bubeníka. Vše v náležitém dobovém vystoupení. Vystřídal je taneční kroužek pod vedením paní učitelky Dagmar Jirouškové a Radky Sunkovské. Obě vystoupení děti připravovaly celý školní rok. U písní si nejprve zvolily žánr a pak si zpěváci sami vybrali, které písně jsou jim nejbližší. Zkrátka na pódiu jesenického kulturního domu se střídal tanec, zpěv i přednes. Vše v nádherné atmosféře a za velkého povzbuzování diváků.

Samotných účastníků sem přijelo na sto padesát. Bylo to vlastně takové přátelské setkání, protože většina z nich sem jezdí už opakovaně. „Při příjezdu už na sebe volají. V Ráčku například jsou děti, které chodily i k nám," říkala paní učitelka Markéta Uhrová. Nováčkem letos byl jen Dětský domov Ledce.

Poprvé do Jesenice na soutěžní přehlídku účastníci přijeli v roce 2004. Co stálo u jejího vzniku, přiblížila ředitelka Základní školy, Mateřské školy speciální a Praktické školy Hana Vanická: „Děti v pěveckém kroužku Sluníčko měly přání někde vystoupit. Proto paní učitelky přišly s nápadem uspořádat tuto soutěž. Líbila se a tak se domluvilo další pokračování. Notička tak vznikla na přání dětí."  Ano, zkraje to byla soutěž. Pak se ale úroveň vystoupení stále lepšila a byly tak vyrovnané, že vznikla soutěžní přehlídka. Při ní vyhrávají všichni.

Vystoupení samozřejmě hodnotí tříčlenná odborná porota. Kromě předání cen, letos to byly pozlacené vázy vyrobené v keramickém kroužku, každému souboru poví, co se jim na vystoupení nejvíce líbilo, v čem by měli pokračovat. Obrovský kus práce je znát také na dětech. Dělají pokroky a hodně věcí se ve školách naučily.

„Z mého pohledu se zvedla i úroveň přehlídky. Snažíme se, aby se týkala české hudby a písniček. Letos se při vystoupení školy i představují. Protože už ví, kam jedou, jaké je tu zázemí, mohou se dobře připravit," zhodnotila Hana Vanická.

Bez Notičky si to Jeseničtí neumějí představit. „Děti přijdou v září do školy a hned se ptají, jestli bude Notička. Protože máme velkou podporu, určitě chceme pokračovat i dále," plánovala Markéta Uhrová.
Pokračování notičky by uvítala i ředitelka školy Hana Vanická: „Je za tím obrovský kus práce, proto by byla škoda tradici přerušit. Možná by byla dobrá nějaká změna, ale jinak to chce určitě vytrvat."