Je to megalománie, křičí opozice. Vše záleží, zda se nám na tento projekt podaří získat finance z Evropské unie, brání vizi vedení Rakovníka.

Suma na kompletní přestavbu, sanaci nádvoří, výstavbu nové budovy a rekonstrukci barokní budovy radnice se totiž dnes odhaduje na 265 milionů korun. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) dnes připouští, že tento projekt nebyl veřejnosti řádně vysvětlen a okomentován.

Kontroverze
„Je to megalománie. Rakovník nic takového nepotřebuje. Je třeba se zaměřit především na výstavbu obchvatu města,“ tvrdí lídr opoziční ČSSD Marcel Chládek. „Úřad minimálně rekonstrukční zásah potřebuje,“ brání městský záměr Nejdl. Podle něho není dogmatem, že se celý záměr s tzv. centrem veřejných služeb (zcela nový objekt na nádvoří s podzemními garážemi) musí udělat. Vše totiž záleží především na tom, jak město bude úspěšné při získávání dotací z unijních fondů. „O tom, zda se vůbec něco z této vize bude realizovat budou rozhodovat jen zastupitelé,“ vysvětloval.
V každém případě by se měla v brzké době (první možný termín je příští rok) budova v ulici Na Sekyře dočkat přístavby s výtahem. Ten je nutný především kvůli bezbariérovému přístupu, který dnes budova nenabízí. „Minimálně výtah by se měl určitě udělat – a to i bez dotace,“ řekl k tomu místostarosta Jan Švácha z koaliční SNK – ED. Přístavba by měla podle dnešních čísel vyjít na cca 8 milionů korun. V další fázi se uvažuje o výstavbě nové spisovny a archivu – ten dnešní pro potřeby úřadu již zdaleka nevyhovuje, listiny jsou skladovány v garážích na nádvoří. S tím souvisí i demolice chátrající služebny městské policie, místo níž by archiv měl stát – a následná výstavba služebny nové. Archiv by měl stát 18,5 a služebna 6,5 milionu korun.

„Výtah je priorita, pro archiv se snad najdou jiné prostory, a policie bude muset vydržet, dokud nepřijde nějaká dotace,“ dodal k přestavbě radnice Nejdl.
„Zatím mám neutrální názor. Kdyby Evropská unie do tohoto projektu investovala alespoň dvě třetiny peněz, pak bych byl pro. Myslím si, že je to docela dobrá věc, která by posloužila i občanům,“ domnívá se za veřejnost Josef Heller. Podle většiny ovšem nová radnice třeba není a finance by se hodily jinde. „Podle mne je to hloupost. Investice by měly jít úplně někam jinam. Například zrekonstruovat kompletně bazén v Rakovníku nebo vytvořit sportovní areál s kurty pro veřenost,“ zní opačný názor od Martina Kounovského z Rakovníka.