Nové prostory, vodní prvky, klidné zóny s veřejnou zelení, nová parkovací místa, komunikace s novou dlažbou. Toto vše navrhovali studenti architektury ve svých návrzích týkající se v budoucnu zamýšlené revitalizace J. A. Komenského náměstí v Novém Strašecí. Celkem čtyři návrhy ohodnotila také speciálně vytvořená pracovní komise, která výsledek hodnocení tají.

„Každý návrh komise ohodnotila i v součinnosti s odborníky. Komise se shodla na vítězném návrhu, nicméně jej zveřejňovat nyní nebudeme, abychom neovlivnili chystanou anketu mezi obyvateli,“ sdělila zastupitelka Jana Bláhová (ČSSD).

Rozhodovat o možné podobě jednotlivých částí centra města budou moci novostrašečtí obyvatelé v anketě, a to nejen přes sociální sítě, web, ale také pomocí klasické ankety. V rozhodování by jim měli pomoci panely s návrhy, které by měly být rozmístěné po Komenského náměstí.

„Chtěli bychom nechat na náměstí nainstalovat stojany s návrhem revitalizace náměstí. Lidé by tak rovnou viděli, jak by se mohla část změnit a porovnat,“ řekla Jana Bláhová.

Podle opozičního zastupitele a bývalého starosty města Pavla Vaice (ODS) by mělo vedení radnice vše pořádně s občany prodiskutovat, pak teprve rozhodnout. „Aby nenastal ten samý problém jako tehdy, v Novém Strašecí první revoluce, koneckonců někteří organizátoři jsou zde mezi námi (tehdy v Novém Strašecí se proti kácení zeleně zvedl odpor, lidé se bouřili a defakto na náměstí demonstrovali, pozn.red.). Rozhodnout by pak o revitalizaci měli zastupitelé, to jsou zástupci občanů,“ nechal se slyšet Pavel Vaic s tím, že podle něj je takovýto přístup nedostačují.

Vedení města ale kontruje. Vše je teprve ve fázi příprav a samotné diskuze. Právě pokud by město nezískalo alespoň tyto návrhy od studentů, nemělo by „v ruce“ nic. Takto si lidé budou moci vybrat z navrhovaných řešení.

„Studentky přinesly vnější a nový pohled. Na řadu věcí bychom nepřišli. Je to zahájení diskuze, je to super a nikterak bych to nedémonizoval,“ zastal se vedení města Pavel Novák (Koalice KDU-ČSL, SZ).

Právě jakmile vzejde od občanů určitý požadavek, bude moci město podniknout další kroky, vypsat soutěž, kde bude město požadovat lidmi zvolené prvky, řešení.

„Máme městského architekta. Je to garant, že se s náměstím nebudou dělat zvěrstva. Rozhodně to ale není tak, že se nyní vybere ten nejlepší návrh a podle něho se pojede. Může klidně od občanů zaznít, že náměstí v Novém Strašecí je takto hezké a pracovat se bude pak pouze s veřejnou zelení. Vše je otevřené,“ doplnil Jan Kleindienst (Město pro rodinu – rodina pro město).

Protesty proti kácení

Defakto první demonstrace se v Novém Strašecí uskutečnila právě pro záchranu lip na náměstí J. A. Komenského. V sobotu 9. října před osmi lety vyrazili do ulic lidé s transparenty, někteří se dokonce nechali přivázat ke stromům. Protestovali proti plošnému kácení stromů.

V dalších měsících sice došlo ke kácení, ovšem nikoliv plošnému. Právě o pokácení rozhodlo tehdejší vedení novostrašecké radnice na základě znaleckých posudků. Podle některých komunálních politiků nešlo ani tak o záchranu stromů, nýbrž o zviditelnění před blížícími se komunálními volbami. V dalších měsících pak byly některé lípy nahrazeny novými a vzrostlejšími stromy.