V kulturním centru bydlí několik rodin s dětmi, v poslední době přibylo hodně matek s jedno až dvouročními batolaty. „V tomto případě skvěle zafungovala naše excelovská tabulka, která je na stránkách města. Dali jsme tam požadavek na plenky a během chvíle nám je lidé začali nosit,“ pochvaluje si vedoucí odboru kultury, sportu a rodinné politiky Lenka Pelcová.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Pro velký zájem o ubytování byly rovněž vyčleněny městské byty, které byly do té doby neobsazené a připraveny k rekonstrukci. „Narychlo jsme je museli zprovoznit a vybavit je tím nejnutnějším. Pomohla nám charita ze Slaného, která dodala nějaký nábytek a další věci,“ sdělil tajemník města Jiří Tláskal, který je koordinátor pro záležitosti s ukrajinskými běženci.

Město v první fázi zajistilo pro utečence obědy na své náklady, následně pro tyto účely zřídilo účet, na který dorazilo téměř 15 tisíc korun. „Z něj čerpáme peníze, ale pochopitelně to nestačí. Zaplatili jsme už třicet tisíc korun a ještě nám nedošla faktura za obědy. Město vyčlenilo dalších sto padesát tisíc, ale ani to pochopitelně nebude stačit. Víme, odkud čerpat další peníze, máme úsporu na záležitosti s covidem,“ poznamenal Tláskal.

Soutěž ve zpěvu Rakovnický slavíček se uskutečnila v klubu DDM Rakovník po pětadvacáté.
PODÍVEJTE SE: O Rakovnického slavíčka soutěžilo čtyřicet dětí

Další finanční pomoc byla vybrána na nedávné benefiční akci místní ZUŠky, a to bezmála 23 tisíc korun. Obdobná akce je naplánována na 15. dubna. Jedná se o taneční zábavu s kapelou Dlouhá noc a i zde bude výtěžek použit na materiál pro ukrajinské ubytované.

V Novostrašeckém kulturním centru, kde má zázemí nejvíce Ukrajinců, byla zřízena sbírka oblečení a obuvi pro děti i dospělé. „Pomohl nám také hodně Bubákov, který dodal počítač na ubytovnu a zajistil také pracovní oděvy pro ženy, které chodí na práci do lesa,“ poznamenala vedoucí odboru kultury, sportu a rodinné politiky. Pracovní místa zajistil ukrajinským ženám Milan Macháček z Lesní správy Lány.

Vzhledem k tomu, že Ukrajinky přicestovaly do města s množstvím dětí předškolního věku, město jim nakonec vyčlenilo prostory haly BIOS, kde zřídilo v prostorách bývalého občerstvení dětskou hernu. „Dali jsme tam koberec, hračky nám z části dodalo Pombo, z části občané města. Pro maminky jsme také připravili v pondělí, čtvrtek a pátek kurzy češtiny a nakoupili učebnice a další pomůcky. Máme také tři dobrovolnice, které budou maminkám hlídat děti,“ informovala Pelcová.