Žáci nyní mohou pracovat na projektu „Makro i mikrosvět".

Ředitelka školy Miroslava Pechová upozornila: „Běžné prostředky školy na nákup specifických pomůcek nestačily. Třicetitisícový dar z grantové výzvy Lesů České republiky, kterým touto cestou děkujeme, nám umožnil zakoupení nových mikroskopů, mobilní laboratoře na jednoduché rozbory půd a vody. Dále máme nové lupy a dalekohled."

EcoLabBox je mobilní laboratoř, s níž je možné přímo v terénu provádět jednoduché rozbory půdy a vody nebo 45 zajímavých experimentů z oblasti ekologie. U školáků z Lužné tedy nehrozí, že by ztratili vztah k přírodě.

Učitelka Dita Havlíčková popsala: „Pomocí nových mikroskopů mohou děti zkoumat nejenom mikroorganismy, ale i složení rostlinných těl. Dalekohledy jsou skvělým pomocníkem do přírody na pozorování ptactva. Své využití určitě ale najdou i v astronomických pozorováních a jiných činnostech."
Základní škola a mateřská škola v Lužné se snaží děti vést ekologickým směrem. „Jsme obklopeni lesy, takže jsou tady k tomu ideální podmínky. Nové vybavení budeme využívat jak v rámci výuky, tak k přípravě na účast v přírodovědných a ekologických soutěžích," upozornila Dita Havlíčková.

Na tomto místě je třeba připomenout, že luženští školáci si právě v podobných soutěžích vedli moc dobře. Obsazují přední místa jak v krajských, tak dokonce i v celostátních kláních. „Je znát, že jsou tady děti k přírodě vedeny. V tomto duchu chceme pokračovat i dál. Máme plno plánů. Třeba na to, jak využít prostor před školou k vysázení atypických stromů. Vznikla by tam taková učebna v přírodě. To je ale zatím jen hudba budoucnosti," dodala ještě k tématu Miroslava Pechová.