Město se rozhodlo za každou cenu dostat z dlužníků na nájemném peníze zpátky i s příslušnými úroky. Dotyční se nevyhnou žalobám s exekučním titulem.

Radnice a advokát
Radnice pověřila zastupováním města před soudy při vymáhání pohledávek nejmenovanou kladenskou advokátní kancelář, která se tak vydá do boje s nenapravitelnými uživateli obytných prostor.

Neplatili 10 let„Máme tady dlouhodobé neplatiče, kteří neplatili nájemné třeba deset let. V minulosti se tato situace moc neřešila, a tak došlo k tomu, že celkový dluh všech neplatičů vůči městu vzrostl na tři miliony korun. Je potřeba si uvědomit, že to jsou peníze všech občanů města a mohly by být investovány třeba do infrastruktury,“ informoval novostrašecký starosta Jakub Kleindienst. Podle jeho slov dosahuje dlužná částka i s úroky výše kolem 10 milionů korun. „My ty peníze budeme vymáhat všechny. Tu situaci si zavinili sami. Pokud někdo prokazatelně dluží a naprosto úmyslně situaci neřeší, nereaguje ani na jednu možnost mimosoudního vyrovnání, je pro město parazitujícím občanem. Jsem toho zastání, že by se mělo měřit všem stejně,“ dodal k tomu starosta.

V Novém Strašecí je situace už tak daleko, že někteří nehradí nájemné ani na ubytovně pro neplatiče, která se nachází v objektu Tovární 402 a slouží pro přechodné ubytování bývalých nájemců městských bytů, kteří neplatili nájemné a na základě rozhodnutí soudu, nebo výpovědi, jim zanikl nájemní vztah. Měsíční nájemné se v této ubytovně pohybuje v řádech stokorun. „S těmi, kteří neplatí nájemné ani v ubytovně pro neplatiče, neprodloužíme smlouvu. Je nám úplně jedno kde skončí. Když nejsou schopni, přestože víme že konzumují alkohol a kouří cigarety, zaplatit 390 korun za nájem, tak mají smůlu,“ podotkl na závěr rozhořčeně Kleindienst.