Soutěží tak o cenu ministerstva kultury „Knihovna roku“. Je to vlastně ocenění zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu
k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. O nominaci rozhodla v minulém týdnu pětičlenná komise složená z ředitelů knihoven z celé republiky.

Ti hodnotili například prostory knihovny, výsledky práce, spolupráci a přístup ke čtenářům i ke školám.
Novostrašecká knihovna se měla čím chlubit. Přestěhovala se z prvního patra do přízemí. Tím pádem získala bezbariérový přístup. „Stala se vlastně takovou pro všechny otevřenou knihovnou. Hodně sem jezdí i maminky s kočárky. Prostory jsou světlé, jakoby sluníčkové,“ přiblížila vedoucí knihovny Jitka Tomšů.

Není divu, že si sem nachází cestu hodně čtenářů. Chodí sem celá pětina města, hlavně děti. Za první pololetí letošního roku navštívilo knihovnu téměř sedm a půl tisíce čtenářů.

A které knihy nejvíce letí? „Nejvíce horory, knihy o strašidlech. Zkrátka rádi se bojíme. Pak určitě encyklopedie o čemkoliv. Dále komiksy, na ty nesmím zapomenout. Mezi těmi už nejméně 20 let, co jsem v knihovně, jednoznačně vede Čtyřlístek,“ vyjmenovala Tomšů.

Verdikt o tom, jak novostrašecká knihovna v soutěži obstojí, padne na začátku října.