Jak informoval Roman Šorm z firmy Provod, která vypracovala technologický návrh zařízení, čistírna funguje bez větších závad. Stejné štěstí ovšem nemají v nedaleké Mšeci, v nové čistírně se po měsících poklidného provozu opět objevil kal na podlaze.

Ve Mšeci byla nová čistírna odpadních vod zkolaudována 29. září a během jara a léta nezaznamenalo zařízení žádný větší problém. „Při kolaudaci jsme uspěli, ale hned dva dny po ní se na zemi objevil hnědý kal, tedy jiný, než v předchozím období, kdy jsme s tím měli problémy. Přitom poslední více než půlrok se žádný kal neobjevil. O pár dní později, konkrétně 4. října, se objevil znovu, tak jsme zalarmovali dodavatele, technologa. Bylo nám doporučeno odebrat vzorky, odkud kal uniká a dodavatel nainstaloval na ono místo i kameru, ale od té doby se nic nestalo. Je to záhada,“ kroutí hlavou starosta Mšece Jiří Loskot.

Stavba experimentální dělostřelecké reduty u rakovnického letiště.
OBRAZEM: U rakovnického letiště vyrostla experimentální dělostřelecká reduta

Ten zároveň podotkl, že přes všechna úskalí čistírna funguje velmi dobře. „Jsem rád, že máme vynikající výsledky, čistírna pracuje dobře a po celou dobu zkušebního provozu nebyl problém s vypouštěním,“ konstatoval Loskot.

Stavba kanalizace a čistírny odpadních vod vyšla na zhruba sto milionů, městys obdržel dotaci 62 procent, zbylých zhruba 40 milionů doplatil.

To v Novém Strašecí stavba kanalizace finišuje. Po položení kanalizačního řadu v lokalitě Na Hrázi přijde na řadu lokalita na Fortně, což je vůbec poslední úsek. Po kanalizaci se v ulicích postupně mění také veřejné osvětlení a opravuje povrch.

Samotná čistírna byla dokončena vloni v létě a celá stavba vyšla na 66,9 milionu. Ekvivalent má na 7 tisíc obyvatel a podle Roman Šorm z firmy Provod, která vypracovala technologický návrh zařízení, se v průběhu zkušebního provozu řešily jen běžné závady. „Jedná se o standardní vychytávání, která si při každém projektu vyskytnou. Jde jen o to, aby se k tomu dodavatelé postavili čelem, což se zatím děje,“ pronesl Šorm.

Celkové náklady na ČOV a kanalizaci činí 109 milionů korun bez DPH. Město se na nich podílí asi třetinou, zbylou část hradí dotace.

Pěkná hodinka v kolešovické Sušárně.
OBRAZEM: Také Kolešovičtí si v Sušárně užili Pěknou hodinku

Odkanalizována je nyní drtivá většina domácností ve městě, přesto se najdou odlehlejší domy, kam kanalizace nedosáhne. „Jedná se o několik domů u rybníka, Euromédií, dále o domky, které se staví v Nádražní ulici, pod vodojemem a domy v chatové oblasti na Mackově hoře. Napojena nebude ani část Pecínova. Napojení do těchto odlehlých oblastí se zkrátka nevyplatí, a to i kvůli terénu a malému množství producentů,“ vysvětlil Stanislav Zahálka, jednatel Technických služeb.