VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novostrašeckého folkloristu najdeme v porotě strážnického festivalu

Strážnice, Nové Strašecí/ Kdo by hledal propojení letošního folklorního festivalu ve Strážnici a rakovnického regionu, má nejspíše jedinou možnost. Tou je osoba novostrašeckého ředitele gymnázia J. A. Komenského Bohumila Chocholy. Ten už jedenadvacet let sedává v programové porotě Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.

20.7.2008
SDÍLEJ:

BOHUMIL CHOCHOLA může být klidný. Jeho lásku podědil vnuk Zbyněk, který si už dnes velmi dobře rozumí s houslemi.Foto: Martin Kůs

Láskou tohoto muže se totiž přesně před padesáti lety stala cimbálová muzika. Svoji dráhu sice dříve spojil s divadlem, ale postupně se v jeho nitru rodila přímo osudová láska k lidové písničce. Ale kdo by v roce 1958 tušil, že dnes bude Bohumil Chochola členem programové poroty takové akce, jako je strážnický festival.

Může za to třídní
Když nastoupil v roce 1958 patnáctiletý mladík Bohumil Chochola na novostrašecké gymnázium, měl to štěstí, že třídním mu byl profesor Vladimír Novotný, velký fanoušek lidové hudby a zakladatel první cimbálky v Novém Strašecí. Když vyprávěl o muzice, plály mu oči nadšením, ale kluci ze středních Čech pro něj moc pochopení neměli. Primarián Chochola sice už tehdy hrál na housle v muzice, ale nebylo v tom ještě to srdce. Hned první gymnazijní prázdniny ale zamířil po boku svého pedagoga do Strážnice. Příjezd na toto místo byl osudový. Poprvé spatřil na strážnických loukách pestré kroje, zpívající chlapy v držení za ramena, slyšel horňácké melodie. Tak trochu potlačované srdce muzikanta se nadechlo pro tu krásu a bylo pevně lapeno. Tři dny a tři strážnické noci byly jak živá voda. Pro všechny, kdo do Strážnice přijeli. A většině z nich to, stejně jako dnešnímu řediteli gymnázia, vydrželo dodnes. Vždyť cimbálová muzika Čtyřlístek oslavila loni své půlstoletí činnosti. V roce 1986 se poprvé vydal i do Strážnice, kde hned získal za pořad Chmel titul laureáta. To hodně potěšilo, ale i zavázalo. Laureát přece nemůže příště zklamat.
Inspirací byla Strážnice
Inspirací tuchlovického Středočeského folklorního festivalu se stala Strážnice. Bohumil Chochola se kromě muzicírování věnoval i hraní mezi tuchlovickými ochotníky. A Tuchlovice měly a mají krásné přírodní divadlo. Myšlenka na „malou Strážnici“ v Tuchlovicích se objevila poměrně záhy, ale sen se splnil až po dlouhých pětatřiceti letech v padesátém roce života Bohumila Chocholy. V roce 2003 zazněly cimbálovky na festivalu poprvé, postupně jich přibývalo, objevily se zahraniční soubory. Letos na 15. ročníku vystoupilo dvacet čtyři souborů, z toho čtyři zahraniční. Kapacitní možnosti tuchlovické arény jsou tak naprosto vyčerpány.
„Festival se postavil na myšlence, že přivedeme do nefolklorní oblasti to nejlepší, co lze. To se postupně podařilo a mohu s klidem říci, že všichni ti dobří už v Tuchlovicích vystoupili,“ říká Bohumil Chochola. A dodává, že nezapomínají ani na středočeské a pražské účinkující, kteří se ještě nezdobí zvučným uměleckým jménem, ale muziku i tancování umí. Tuchlovický festival si své místo zaslouženě vybojoval a jeho úroveň je vysoká. A koneckonců fakt, že některé pořady z Tuchlovic zabodovaly i ve Strážnici, jeho úroveň jen podtrhává.
Ve strážnické porotě
O tom, že jednou zasedne v programové porotě Strážnice, se Bohumilu Chocholovi dlouho ani nesnilo. Jenže Slovácko a jeho muziky ho chytly. Čtyřlístek pod vedením primáše Vládi Novotného si svým uměním získával ostruhy i mezi domácími a středočeský houslista Chochola si znalostmi i láskou k lidové písničce vysloužil uznání i na Slovácku. Dokonce takové, že byl označen za adoptivního syna Slovácka. A byl pozván do poroty strážnického festivalu. Samozřejmě, že nepsaná rivalita mezi Moravou a Čechami je i v oblasti folkloru.
„Prošel jsem několika diskusemi na toto téma. Občas mne mrzí, že český folklor je někdy podceňován. Myslím si, že i když nemáme tak honosné kroje zařící barvami, že v oblasti muziky a tanců se můžeme směle rovnat. Dokonce bych řekl, že některé tance jsou v Čechách náročnější,“ říká Bohumil Chudoba.
Ve festivalové porotě ale musí vše stranou. Vždyť zde sedává vedle takových osobností jakou je Jan Rokyta nebo byl Jiří Pospíšil. Ostatně Jan Rokyta jej do strážnické poroty navrhnul a komentoval to slovy: „Kde je Bohouš, tam se hodnotí, jako bych to byl já!“ Oba měli společné cítění potvrzené z jiných akcí a taková věta z takových úst je daleko víc, než jen pochvala a uznání kvality. A Bohouš si je dobře pamatuje: „Já místo detektivek a podobných věcí studuji materiály o folkloru a muzice. A nejraději v terénu a v autentickém prostředí, to mi dává nejvíc.“
Zodpovědnost a zkušenost
Porotci posuzují a navrhují kandidáty na ocenění minimálně ve dvou, ale většinou je jich jich více. Přesto nejsou výjimkou dohady do dlouhých ranních hodin. Bohumil Chochola to jen potvrzuje: „Je to pro každého porotce náročná záležitost. Ale je to láska k folkloru a vím, že pokud mi to zdraví umožní, rád se této role vždy zhostím znovu.“ V programové radě festivalu je už jedenadvacet let. Své zkušenosti s divadlem využívá právě v práci poroty. Sleduje strukturu pořadu, jeho scénář, hlídá, zda je pořad plynulý, bez zbytečných pauz. Sleduje nápady, režizérské postupy. Právě v oblasti režie a scénaristiky patří mezi velké autority.
Strážnice 2008
„Především žádný z pořadů nebyl propadákem a to je jen dobře. Všechny měly velice slušnou úroveň a některá vystoupení byla víc než jen vynikající,“ shrnul své dojmy Bohumil Chochola. Porota to určitě neměla jednoduché, ale nakonec k rozhodnutí došla. Dalším z kladně hodnocených jevů byla návštěvnost festivalu a hlavně fakt, že se zde objevuje spousta mladých lidí. Ať už muzikantů, nebo jen posluchačů.
„Musím ale souhlasit s tvrzením diváků, že se na Strážnici v pořadu zahraničních hostů objevily v minulosti kvalitnější soubory. Ale ona ta odpověď na otázku proč není vůbec jednoduchá. Už samotný výběr je vlastně trochu loterie. Máte v ruce nahrávku, video souboru, ale on pak přijede v jiném složení, občas do toho zasáhnou, řekněme, diplomatické záležitosti. V tomto obdivuji Juru Hamara, který dokáže uvařit z první vody načisto. Teprve na první zkoušce vlastně zjistí, co skutečně ten který soubor přivezl,“ odpověděl Bohumil Chochola na naši otázku úrovně letošní Strážnice. Nezbývá, než souhlasit. Podobné zkušenosti mají i na jiných festivalech.
Proč je Strážnice Strážnicí?
Tři dny a tři noci chytnou každého. Každý nasaje tu mimořádnou atmosféru stejně jako před padesáti lety novostrašecký gymnazista Chochola. Ale tu pravou lidovost netvoří ani tak programy na hlavních scénách, ale na těch neoficiálních. Třeba v parku pod stromem. Zde se sejdou muzikanti, vyndají nástroje a spustí. V momentě je kolem hlouček zpívajících lidí. Když vidíte partu mladých muzikantů, kteří se postaví a „vystřihnou“ písničku, určitě se také na chvilku zastavíte. Kouzlo neformálních setkání. To je ta pravá Strážnice.

Autor: Martin Kůs

Místo události:
20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají Řidiči. Požadované vzdělání: úsv. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič skupiny "C+E" (alespoň C, upřednostňujeme C+E + profesní průkaz), Požadavky: znalost ukrajinského, ruského jazyka a schopnost domluvit se anglicky + česky, Osobní schůzku je nutné předem domluvit., Kontakt: p. Václav Pazák, tel. 313517574, e-mail: dispecink@cstrans.cz, Místo výkonu práce: Kuštova 2001, 269 01 Rakovník; Evropské země. Pracoviště: Cs trans s.r.o. - pracoviště, Kuštova, č.p. 2001, 269 01 Rakovník 1. Informace: Václav Pazák, +420 313 517 574.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Frant. Diepolta 1576, Rakovník, Určeno pouze pro zájemce, kteří splňují podmínky zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění., Kontakt: nabídky zasílejte na adresu zsrako@zsrako.cz. , Součástí nabídky musí být profesní životopis a doklad o dosaženém vzdělání. , Nabídky nesplňující výše uvedené předpoklady budou automaticky vyřazeny a nebudeme na ně reagovat.. Pracoviště: Střední škola, základní škola a mateřská škola rakovník, příspěvková organizace, Frant. Diepolta, č.p. 1576, 269 01 Rakovník 1. Informace: Ludvík Vožeh, +420 313 112 511.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 510 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení montážní pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15510 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: . Pracoviště: Český inter control cz kom. spol., Na Spravedlnosti, č.p. 2542, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jana Rendlová, +420 313 515 718.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje Administrativní pracovník/ pracovnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice se nachází v prodejně OKAY Elektrospotřebiče s.r.o. Areál STOP-SHOP u Tesca., Kontakt: tel. 604647693 nebo e-mailem stepanekmichal@centrum.cz. Pracoviště: Michal štěpánek - pracoviště, Luženská, č.p. 2721, 269 01 Rakovník 1. Informace: Michal Štěpánek, +420 604 647 693.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Křivoklátská lípa končí životní pouť. Je nebezpečná

David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Bazárek sportovního, jarního a letního oblečení

Rakovník – Na 3. základní škole Rakovník pořádají už od roku 2015 bazárek oblečení. Bazárek se koná vždy dvakrát v roce, jarní a letní bazárek se vždy koná koncem března a zimní připadá na polovinu září.

Rakovnické školy čekají rekonstrukce

Rakovník – Už za pár měsíců by měla začít rekonstrukce na 3. Základní škole v Rakovníku. Akce má za cíl zajistit bezbariérový přístup na prvním a druhém stupni školy, včetně tělocvičny a uskuteční se také modernizaci odborných učeben.

AKTUALIZOVÁNO

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT