V Novém Strašecí vládne už druhé volební období koalice tvořená z ČSSD a občanského sdružení Město pro rodinu, rodina pro město. Současný starosta Karel Filip (ČSSD) tak bude svůj post obhajovat v nadcházejících komunálních volbách, které se uskuteční 5. - 6. října, potřetí, rovněž tak místostarosta Libuše Vosátková (Město pro rodinu, rodina pro město). Už v předchozích komunálních volbách v roce 2014 získaly oba zmíněné subjekty výraznou podporu od voličů, i když povolební námluvy se trochu vlekly.

Město Nové Strašecí má zhruba 5,5 tisíc obyvatel, rozhodně se na půdě zastupitelstva nepraktikují jednání ve stylu veliké politiky, jako u větších měst – například v Rakovníku.

Městská koalice navázala na svoji práci z let předešlých. Kromě rekonstrukcí povrchů komunikací a chodníků v jednotlivých ulicích, se podařilo vystavět i některá dětská hřiště, jiná sportoviště se dočkala modernizace. Například hokejbalisté se mohou chlubit povrchem, který splňuje extraligové parametry.

Kromě toho se ale vedení radnice pustilo do přístavby Základní školy Nové Strašecí. Akce za téměř zhruba 88 milionů korun se sice setkala i s rozdílnými názory na řešení, nicméně nakonec jej zastupitelé schválili. S přístavbou a rekonstrukcí školy se začalo v roce 2016, skončila o necelé dva roky později. „Rozšíření základní školy bylo nutné, jelikož už prostory nestačily kapacitně kvůli nastupujícím silným populačním ročníkům,“ vysvětlil už dříve důvody starosta města Karel Filip.

Asi největší rozepři na půdě zastupitelstva způsobila schvalovaná změna územního plánu v červnu a červenci roku 2017. V územním plánu, ve kterém jsou vyznačené plochy města a jejich možné budoucí využití, se počítá v okolí rozhledny Mackova hora i s možnou průmyslovou zástavbou. Zejména opoziční zastupitel Pavel Novák (koalice KDU – ČSL a SZ) vytýkal radnici, že změny v územním plánu neměla připustit. Podle vedení radnice to ale byl právě Pavel Novák, kdo mohl v roce 2012, kdy o změně rozhodlo zastupitelstvo a on byl jmenován takzvaným určeným zastupitelem pro pořízení územního plánu, podobu územního plánu ovlivnit.

Současné koalici se podařilo vyřešit dlouhodobé majetkové problémy mezi městem Nové Strašecí a společností Vodárny Kladno Mělník (VKM), a to v závěru roku 2015. Zatímco město vlastnilo tři čtvrtiny kanalizací a VKM jednu, u vodovodní sítě to bylo zcela opačně. Nakonec se obě strany dohodly na směně – město je většinovým vlastníkem kanalizace a čistírny odpadních vod, VKM pak vodovodu.